R. K. | 7. 3. 2023, 11:02
Prva zasebna bolnišnica v državi buri duhove: koliko bo stala in kje bodo dobili zdravnike?
Generalni direktor podjetja, ki bo zasebno bolnišnico gradilo, je razkril pomembne podrobnosti.
Lani septembra je v javnosti završalo, ko je odjeknila novica, da bodo v Ljubljani gradili prvo zasebno bolnišnico v državi. Projekt Diagnostičnega centra Bled, o katerem do zdaj ni bilo veliko znanega, je stekel pred tremi leti, ko se je po besedah generalnega direktorja družbe Zvoneta Novine celoten projekt gradnje začel. Glede na načrte, ki so pred kratkim prišli v javnost, bo imela 18 tisoč kvadratnih metrov velika bolnišnica 80 postelj, na dan pa bo lahko sprejela do 400 pacientov.
Stala bo na zemljiščih, ki so bila namenjena širitvi URI Soča
Bolnišnica bo razdeljena na dva dela; na eni strani bo poliklinika, na drugi operacijski del, v katerega bodo vključene štiri operacijske dvorane in hospitalni del. Pri storitvah, ki jih bodo nudili, se bodo osredotočali na gastroenterologijo, kardiologijo, urologijo, ortopedijo in radiologijo (rentgeni, CT-ji, ultrazvoki). Znotraj skupine Diagnostični center Bled danes v dveh različnih enotah že nudijo 60 postelj, opravijo pa tudi četrtino vseh gastroenteroloških preiskav v Sloveniji, poroča 24ur.com.
Bolnišnica bo stala ob Univerzitetnem rahabilitacijskem inštitutu (URI) Soča, in sicer na zemljiščih, ki so bila pred desetletji namenjena širitvi te ustanove, kar je v javnosti dvignilo veliko prahu.
Koliko bo nova bolnišnica stala?
Po besedah generalnega direktorja so trenutno v fazi čakanja gradbenega dovoljenja za gradnjo, ki naj bi trajala leto in pol do dve leti. Ob tem računajo, da bo bolnišnica svoja vrata odprla do leta 2026. Novina je ob tem razkril tudi, koliko bo bolnišnica stala: "Cene so več ali manj znane, torej, če je nek pisarniški prostor, je cena okrog 1200 evrov na kvadrat, če je operacijska dvorana z najbolj zahtevno opremo in z vso infrastrukturo, ki je potrebna, je pa 4.500 evrov," je dejal za omenjeni medij.
Končna cena gradnje bolnišnice bi lahko po teh podatkih znašala med 45 in 52 milijonov evrov.
Novina je ob tem dodal, da bodo sami zagotovili 80 odstotkov sredstev, za preostanek računajo na dokapitalizacijo lastnikov - Zavarovalnice Triglav in Save Re, ki sta obe delno v državni lasti.
Bomo zasebno bolnišnico plačali tudi davkoplačevalci?
Zavarovalnici o naložbi še vedno molčita, razkrili sta le, da sta z gradnjo posredno povezani. Novina hkrati zagotavlja, da nova bolnišnica javnega zdravja ne ogroža, saj je v lasti dveh državnih zavarovalnic, v njej pa bodo izvajali koncesijsko dejavnost.
"Govorilo se je, da bo to bolnišnica za bogate," a po besedah generalnega direktorja družbe "dejansko gre za možnost koncentracije treh lokacij na eno lokacijo z moderno opremo, bolj modernimi in pacientu prijaznimi in varnimi prostori", so navedli pri 24ur.com.
Želijo se povezati z zunanjimi ustanovami
Eno izmed perečih vprašanj je tudi, kje bodo dobili kader, glede na to, da zdravnikov v Sloveniji primanjkuje. Novina je pojasnil, da je velika večina zdravnikov pri njih zaposlenih. "Tukaj ne gre samo za izgradnjo zidov bolnišnice, mi iščemo povezavo tudi z zunanjimi zdravstvenimi ustanovami in verjamem, da bomo pridobili dodatno zunanje strokovno znanje in tudi kader iz tujine," je pojasnil.
Ostalega zdravstvenega kadra, ki ga potrebujejo, na primer medicinske sestre in administracijo, nimajo zunanjega, je Novina pojasnil za navedeni medij.