V ZD Ljubljana v presejalnem programu za odkrivanje raka na želodcu do zdaj testirali 2598 oseb.
Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.
Posamezniki, ki se bodo odzvali na testiranje, bodo s sodelovanjem v raziskavi zmanjšali tudi možnost za razvoj drugih resnih zdravstvenih težav. Ob tem pa bodo prispevali k odločitvam Slovenije in EU glede vključitve populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja okužbe z omenjeno bakterijo med državne preventivne programe, so poudarili v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana.
Spomnili so, da pilotno preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) izvajajo v okviru evropskega projekta Togas. Testirajo odrasle, stare od 30 do 34 let.
Dosedanji rezultati kažejo, da je v omenjeni starostni skupini vsak sedmi testirani okužen z bakterijo. Med udeleženci raziskave, pri katerih je bila potrjena okužba, jih je 150 že začelo zdravljenje s kombinacijo zdravil. Zdravljenje je zelo učinkovito in traja 14 dni, so pojasnili v ljubljanskem ZD.
Rak želodca je po navedbah NIJZ četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu in peti najpogosteje diagnosticirani rak. Povzroča več kot milijon novih primerov in skoraj 800.000 smrti na leto po vsem svetu. V Evropi je bilo leta 2020 diagnosticiranih 136.000 novih primerov, kar predstavlja 12,8 odstotka vseh primerov na svetu. Glede na to, da se prebivalstvo tako v svetu kot v Evropi stara, je pričakovati, da bo absolutno število novih primerov še naraščalo, opozarjajo na inštitutu.
Ključna težava je v pomanjkanju vzpostavljenih programov za zgodnje odkrivanje in preprečevanje bolezni v zahodnih državah. Tako raka želodca običajno odkrijejo šele v napredovali fazi, ko bolniki opravijo preiskave, da bi raziskali s tem povezane simptome. Posledica tega je slaba prognoza in nizka stopnja preživetja.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih