Predsednik zveze Janez Sušnik je dejal, da so predlogu, ki jim ga je predstavila prejšnja vlada, nasprotovali že od začetka, saj da je 5000 mest za opismenjevanje starejših občutno premalo.
Po njegovem gre za diskriminacijo tistih, ki bi izobraževanje najbolj potrebovali. "Tako se z nami ne dela, nič o nas brez nas," je dejal. Veseli ga, da so izobraževanja začasno ustavljena. Pričakuje pa, da bodo v dialogu z vlado zmožni najti skupno rešitev.
Na @digitalSLO z zaskrbljenostjo ugotavljamo, da v zvezi z izvajanjem pogodb, ki jih je Slovenski regionalno razvojni sklad sklenil z izbranimi izvajalci na podlagi JR za sofinanciranje izvajanja neformalnih izobraževanj za odrasle 55+ let ali več na področju digitalnih kompetenc
— Emilija Stojmenova Duh (@emilija_st) August 23, 2022
Upokojenci bodo zahtevali, da se jim omogoči pridobitev osnovnih znanj. Želijo si tudi subvencioniranega nakupa računalniške opreme za tiste, ki si tega sami ne morejo privoščiti.
Izobraževanja začasno zaustavljena
Ker prihaja do številni nepravilnosti, je vladna služba za digitalno preobrazbo naročila ustavitev izvajanja vseh pogodb. Ta ne bodo stekla, dokler ne bodo preučili, kaj vse je šlo pri izvajanju razpisa narobe.
Več starejših se je zaradi izobraževanj v zadnjem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic Petra Svetino. Sporno se mu zdi tudi, da imajo starejši od 55 let za koriščenje bonov precej manj časa od drugih upravičencev, še poroča 24ur.com.