Po dveh hladnih nočeh v gorah so možnosti, da je Madžar še živ, izjemno majhne.
Že drugi dan lahko v slovenskih gorah spremljamo zgodbo, ki se bere kot najsrhljivejši roman. V nedeljo, 22. decembra, so gorski reševalci prejeli klic na pomoč iz Kotliške grape, kjer sta se na višini okoli 1700 metrov v zelo strmem in zahtevnem terenu znašla dva pohodnika iz Madžarske – moški in ženska, par.
Njun cilj je bil priti s Turske gore na Kamniško sedlo, a sta zaradi vremenskih razmer zgrešila pot in se znašla na zahtevnem brezpotju. Pri sestopu si je moški zlomil nogo, kar je situacijo še dodatno zapletlo.
V reševalno akcijo se je kljub izredno težkim razmeram podalo okoli 40 reševalcev. Intenzivno sneženje, povečano tveganje za snežne plazove, praktično ničelna vidljivost in močan veter so pogoje na terenu naredili izjemno nevarne. Zaradi teh dejavnikov je bila akcija večkrat prekinjena, reševalci pa so morali nenehno prilagajati taktiko. V pripravljenosti je bil tudi policijski helikopter, ki zaradi vetra in turbulenc dolgo ni mogel vzleteti.
Olajšanje: rešena pohodnica
V ponedeljek popoldne je odjeknila vsaj malo olajševalna novica – po več kot 24 urah je reševalcem uspelo locirati pohodnico. Ta je svojo lokacijo označevala s svetilko, kar je posadki helikopterja omogočilo, da jo je opazila z večje razdalje. Gorski reševalci so pohodnico slišali že prej, vendar je zaradi sneženja niso mogli videti.
Do ženske so se reševalci prebili po kar šestih urah klasičnega reševanja. Med gazenjem v do pasu visokem snegu so jo našli premraženo in podhlajeno, a nepoškodovano. Na kraju so jo ogreli z grelnimi blazinami in toplimi napitki, nato pa jo odpeljali v dolino in v bolnišnico.
Pogrešani pohodnik
Njenega partnerja pa reševalci še vedno niso našli. Po dveh hladnih nočeh v gorah so možnosti, da je Madžar še živ, izjemno majhne.
Reševalci vseeno ostajajo v pripravljenosti, a močan severnik, ki danes na izpostavljenih mestih dosega hitrosti do 150 kilometrov na uro, dodatno otežuje delo. Na Facebooku so gorski reševalci sporočili, da trenutno reševalne akcije ne morejo nadaljevati: "Zaradi napihanega snega in močnih sunkov vetra bi bilo nadaljevanje akcije ta hip močno ogrožajoče za gorske reševalce. Ko bodo razmere dopuščale, bomo akcijo nadaljevali."
Po besedah reševalcev okvirno vedo, kje naj bi bil pohodnik, vendar točne lokacije nimajo. "Informacije, da je padel in umrl, so napačne, tega ne moremo potrditi," so povedali za N1.
Upanje kljub vsemu
Vse oči so zdaj uprte v izboljšanje vremenskih razmer, ki bi omogočile nadaljevanje reševalne akcije. Medtem pa zgodba opozarja na nevarnosti zimskih pohodov in pomen previdnosti v visokogorju: trenutno ni priporočljivo, da se kdorkoli poda v gore. Zaradi izjemnih vremenskih razmer in tveganja za snežne plazove je gibanje v visokogorju izredno nevarno. Gorski reševalci opozarjajo, da je varnost na prvem mestu, in svetujejo, da se v prihajajočih dneh raje vzdržite pohodništva na težje dostopnih območjih.
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih