Je policija res aretirala Roberta Goloba? Če ste nekaj prebrali na družbenih omrežjih, še ni nujno resnično ...

18. 1. 2025, 10:40 | STA/Uredništvo
Deli
Je policija res aretirala Roberta Goloba? Če ste nekaj prebrali na družbenih omrežjih, še ni nujno resnično ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Nekdo je Facebooku plačal, da bi neresnično informacijo videlo čimveč ljudi.

Na družbenem omrežju Facebook so se od srede pojavljale plačane lažne objave o predsedniku vlade Robertu Golobu z računalniško obdelanimi fotografijami in zavajajočim besedilom, ki je nakazovalo, da naj bi premierja aretirala policija, so danes sporočili iz urada vlade za komuniciranje. Lažne objave so sicer že odstranjene s Facebooka.

Stran popolnoma brez vsebine

Kot so navedli v vladnem uradu za komuniciranje, je neznani avtor v plačanih lažnih objavah uporabil vizualno podlago Slovenskih novic. Poleg zavajajočega besedila, ki je nakazovalo, da naj bi Goloba aretirala policija, so lažne objave vsebovale tudi računalniško obdelani fotografiji predsednika vlade.

Center za zaščito in reševanje policija varnostniki Robert Golob
Srdjan Zivulovic/Borut Živulović/F.A.Bobo/fotomontaža

Objave so vsebovale povezavo na spletno stran, kjer naj bi bilo več informacij o tem domnevnem dogodku. Analiza spletne strani je pokazala, da je ta popolnoma brez vsebine. "Ugotovljeno je bilo, da je bila stran registrirana januarja letos, pri čemer je lastnik spletne domene ostal anonimen," so opozorili.

“Tihi okupatorji hrvaške Istre” bodo protestirali pred mestno hišo v Umagu

Lažne objave že odstranili

Pristojne vladne službe ocenjujejo, da za temi objavami stoji neznani akter, katerega cilj je očrniti aktualno vlado in vnašati negotovost ter nestabilnost v slovensko družbo."Objave so bile plačane, kar pomeni, da je uporabnik plačal Facebooku, da bi jo videlo čim več ljudi. S takšnimi pristopom se poveča vidnost objave in se prikaže tudi ljudem, ki ne spremljajo določenega profila," so navedli.

Lažne objave so medtem že odstranjene s Facebooka, vlada pa vse uporabnike družbenih omrežij poziva, naj ne zaupajo in ne delijo vsebin, ki se zdijo lažne ali zavajajoče. "Preden objavo delite, preverite njeno verodostojnost in se vprašajte, ali je lahko resnična," so še dodali.

spletne prevare

Podobna sponzorirana objava z lažno vsebino.

Facebook

Podobne strani so se že pojavljale

O zelo podobnih sponzoriranih objavah na Facebooku smo sicer pred meseci že pisali. Neznanci so takrat na zelo podoben način uporabili ime voditelja največje opozicijske stranke Janeza Janše in vizualno podobno portala 24ur.com. V lažni sponzorirani objavi je takrat pisalo: "Janez Janša aretiran po velikem škandalu."  in "Gospodarske informacije te velikosti lahko zamajejo temelje slovenske družbe."

Lažna vsebina članka je v tem primeru sicer poskušala uporabnika napeljati v navidezno trgovanje s kriptovalutami, za katerim so v resnici stali spletni goljufi. Podobne lažne objave so se pojavile tudi v povezavi z Ano Praznik in Boštjanom Romihom, pri katerem so prevaranti tako kot v primeru Roberta Goloba uporabili vizualno podobo Slovenskih novic.

Janez Janša vklenjen v spremstvu zamaskiranih policistov? Oči vas ne varajo, a resnica je ...

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven