Slovenija pred gospodarskimi in političnimi izzivi.
Trdo delo v preteklem letu se je obrestovalo, mednarodni ugled Slovenije pa se je še okrepil, je danes v nagovoru slovenskim diplomatom na Brdu pri Kranju dejal premier Robert Golob. Izpostavil je številne politične in zlasti gospodarske izzive, ki čakajo Slovenijo in svet. Napovedal je še, da bo vlada kmalu potrdila zunanjepolitično strategijo.
Golob opozoril na geopolitične izzive ob menjavi oblasti v ZDA
Golob se je v današnjem nagovoru slovenskim diplomatom na 28. posvetu diplomacije na Brdu pri Kranju zahvalil zunanjemu ministrstvu in diplomatski mreži za trdo delo. Vidno vlogo je po njegovih besedah odigralo predstavništvo pri ZN v New Yorku v času, ko se svet sooča s številnimi izzivi. Premier je v tem pogledu med drugim izpostavil menjavo oblasti v ZDA, ki bo imela velik vpliv na geopolitične razmere in trgovinske tokove po svetu. Kot zaskrbljujoče je označil napovedi o uvedbi carin, vendar ni želel napovedovati, kakšne spremembe bi lahko prinesla nova vlada v Washingtonu pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa.
"Na eni strani so obeti veliki, da zna ravno ta zamenjava administracije pripeljati [...] do zaustavitve spopadov. Nihče ne skriva teh pričakovanj, o teh tudi novi predsednik Trump sam govori. Prihodnji trije meseci bodo zagotovo pokazali, koliko je možnosti, da do česa takega pride, tako v Ukrajini kot tudi na Bližnjem vzhodu. Ne želim napovedovati ničesar, pa vendar se zdi, da smo ravno sedaj bližje miru ali pa vsaj zaustavitvi spopadov, kot smo bili v preteklih šestih mesecih," je dejal.
"Na drugi strani so precej bolj zaskrbljujoče napovedi o uvedbi carin, ne bom govoril o nobeni trgovinski vojni, ker je za to zagotovo prezgodaj, ampak napovedi carin tako do Evrope kot tudi do Kitajske, in Evropska unija bo morala redefinirati svojo pozicijo s tega vidika," je dodal.
Ključni izzivi so inovacije, raziskave in učinkovita uporaba finančnih sredstev
Golob se je tako v svojem nagovoru ob političnem dogajanju posvetil gospodarskim izzivom, ki čakajo Slovenijo, EU in svet. Dejal je, da se porajajo številna vprašanja, ki so v glavnem povzeta v poročilu nekdanjega predsednika Evropske centralne banke Maria Draghija, in Bruselj mora poiskati številne odgovore.
"Moramo najti način, kako bomo bistveno povečali sredstva za inovacije, raziskave in razvoj na eni strani, predvsem pa poskrbeli, da bo ta denar prišel do pravih učinkov tudi z vidika konkretnih globalnih produktov, na drugi strani najti načine, kako sprostiti znatna finančna sredstva, ki so danes bodisi vezana v varčevalnih vlogah evropskega prebivalstva ali pa celo naložbah čez lužo na ameriških borzah".
Kapitalska in finančna unija je po premierjevih besedah eden največjih izzivov trenutnega mandata nove Evropske komisije, pri čemer Evropi "ne kaže najbolje, zato mora priti do pomembnega zasuka". Slovenija se z Draghijevimi priporočili strinja in jih že izvaja v svoji politiki, je dodal.
Poleg teh izzivov, ki jih sam vidi kot najpomembnejše na dolgi rok, je Golob omenil obrambno in vojaško industrijo ter odnos do žarišč po svetu. "Z evropske perspektive je najbolj izpostavljena Ukrajina, vendar to ni edino žarišče v svetu, do katerega moramo imeti zelo jasna stališča," je dejal. Premier je omenil še novo zunanjepolitično strategijo Slovenije, za katero verjame, da bo "v kratkem potrjena tudi na vladi", trenutno pa potekajo "zadnja manjša usklajevanja". Dejal je, da bo Slovenija zasledovala strategijo uravnotežene politike, ki predvideva popolno spoštovanje ustanovne listine Združenih narodov in postavljanje mednarodnega prava nad nacionalne interese.
Pohvale evropski komisarki za širitev in prizadevanja za Zahodni Balkan
Pohvalil je tudi novo evropsko komisarko za širitev Marto Kos. Menil je, da je "dobesedno rojena za to vlogo" in da bo znala upravičiti zaupanje, saj so v Bruslju "navdušeni nad njeno razgledanostjo, svetovljanskostjo in vrednotami, hkrati pa tudi neizmerno predanostjo temu, kar počne".
"Ponosen sem na to, da bomo skupaj s komisijo, predvsem pa z našo komisarko, lahko [...] regijo Zahodnega Balkana, kjer je Slovenija ena od gonilnih članic EU v smeri širitve, približali Evropi [...] in s tem prispevali k stabilnosti in miru v tej regiji," je še povedal premier.
Golob se bo sicer drevi v Bruslju udeležil srečanja voditeljev držav članic EU in šesterice držav Zahodnega Balkana, s katerimi bodo govorili o krepitvi partnerstva, tudi prek postopnega vključevanja regije v unijo. V četrtek pa se bo nato udeležil zasedanja voditeljev držav članic EU, ki se bodo v Bruslju zbrali na prvem zasedanju v novem institucionalnem obdobju.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih