Uredništvo | 28. 11. 2023, 20:33

Roman Leljak iz Hrvaške 'uvozil' 400 kilogramov mandarin za otroke: nekateri se sprašujejo, ali je imel ustrezna dovoljenja

Facebook/Roman Leljak

Županu občine Radenci, ki je sadeže delil pred občinskim vrtcem, naj bi takšno količino mandarin podarili 'prijazni domačini' iz doline Neretve.

Župan Radencev Roman Leljak je na Facebooku presenetil z novico, da so mu v dolini Neretve na Hrvaškem, kjer je imel po lastnih besedah pretekli vikend predavanje, "prijazni domačini" podarili 400 kilogramov mandarin. V objavi pa je razkril tudi, kaj namerava s podarjenim sadjem storiti: "Predstavnika občine bosta danes od 12. ure dalje pred vrtcem mandarine podelila staršem otrok. Seveda se lahko oglasite tudi drugi starši naših otrok," je zapisal.

Na to županovo gesto pa so se že kmalu odzvali predstavniki lokalne politične opozicije, ki na Facebooku delujejo pod imenom Enotni za občino Radenci. Leljaku so očitali, da je mandarine v resnici pripeljal iz Bosne in se vprašali, ali jih je nemara dostavil kar v prtljažniku službenega avtomobila.

Starši ne smejo vrtec prinesti 'niti enega bombončka'

V luči nedavnega umika mandarin iz doline Neretve iz prodaje so županu javno zastavili tudi več vprašanj. Med drugim jih je zanimalo, kako je tolikšno količino sadja dostavil in carinil, kdo je pregledal in potrdil kakovost sadeža, namenjenega majhnim otrokom, ali ima potrdilo o sledljivosti sadeža ter kateri domačin mu je podaril tolikšno količino mandarin in zakaj, pa tudi, s čim in kolikokrat je bilo sadje škropljeno.

Poudarili so, da starši "ne smejo prinesti v vrtec nobenega živila, niti enega bombončka ob otrokovem rojstnem dnevu", zato jih je zanimalo še, katera pristojna institucija je v tako kratkem času (mandarine naj bi župan po njihovih navedbah iz Bosne pripeljal v nedeljo dopoldan) podpisala dovoljenje za deljenje mandarin otrokom. Te naj bi sicer delili pred obema občinskima vrtcema. "Kje so tu pristojne kmetijske in zdravstvene inšpekcije?" so zaključili. 

'Prijazni domačini' imajo veliko podjetje

Leljak na vprašanja sicer ni odgovoril, je pa na Facebooku nekaj ur pozneje objavil zahvalo, iz katere izhaja, da naj bi mandarine dobil pri enem od vodilnih proizvajalcev na Hrvaškem: "Družinskemu podjetju Bjelis iz Opuzena na Hrvaškem se iz srca zahvaljujem za podarjene mandarine," je zapisal v kratki objavi.

Nekaj klikov na spletu razkrije, da je imel najverjetneje v mislih podjetje Agro Neretva, katerega direktor je Ivan Bjeliš. Podjetje se na svoji spletni strani oglašuje kot največji proizvajalec jagod na Hrvaškem, vodilni pa so tudi v proizvodnji lubenic, mandarin in zelja. Podjetje je nastalo s širitvijo družinske proizvodnje in je zraslo do te mere, da pridelano in odkupljeno sveže sadje prodajajo hrvaškim kot tujim trgovskim verigam. Tudi v Sloveniji.

Županov oddih v idilični dolini

Leljak je sicer že pred tem na Facebooku objavil tudi več fotografij z oddiha v idilični dolini, na eni od njih se je fotografiral ob mandarinovcu, na katerem je videti tudi zrele sadeže. "Dolina Neretve. Oddih. Žilavka, blatina, mandarine, klementine, dingač," je pripisal. Velja omeniti, da sta žilavka in blatina avtohtoni sorti belega in rdečega hercegovškega vina, medtem ko je dingač sorta dalmatinskega vina. Tudi žlahtne kapljice torej ni manjkalo.

Kaj je razlog, da so 'prijazni domačini', ki so po Leljakovih navedbah sodeč lastniki velikega podjetja, podarili takšno količino mandarin, ostaja neznanka. Tudi tega, o čem točno je domačinom iz Neretve predaval radenski župan, nismo ugotovili, saj nam javnega dogodka, kjer bi kot predavatelj nastopal Roman Leljak, ni uspelo najti. Lahko bi šlo za predavanje na temo katere od njegovih knjig, s katerimi sicer pogosto razburja javnost.

Sporne zgodovinske publikacije

Leljak je znan tudi po svojem revizionizmu zgodovine in med drugim trdi, da je v beograjskem vojaškem arhivu našel dokument, ki naj bi dokazoval, da je bilo v koncentracijskem taborišču Jasenovec ubitih 567 in ne 80.000 ljudi, kot je uradna številka, ali celo več. Uradni zgodovinarji se z navedbami Leljaka in drugih publicistov, ki po izobrazbi niso zgodovinarji, seveda ne strinjajo, kar ni nič nenavadnega, saj so raziskovalne metode 'zgodovinarjev', ki prihajajo do tako drastičnih ugotovitev, vprašljive. 

Ziga Zivulovic jr./Bobo

V Radencih se bo sicer 7. decembra začela volilna kampanija, po kateri se bodo občani 7. januarja podali na predčasne volitve, na katerih bodo izvolili novi občinski svet. Zaradi izrazito polariziranega občinskega sveta, ki je bil razdeljen na osem koalicijskih in osem opozicijskih svetnikov, je namreč pred kratkim odstopilo vseh osem koalicijskih svetnikov. V luči prihajajočih volitev bi tako človek zlahka pomislil, da niso bile mandarine iz Neretve nič drugega kot Leljakova zgodnja predvolilna poteza.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj