N. V. | 25. 10. 2022, 19:07
Rusi trditve o ukrajinski bombi podkrepili s fotografijo, ki je nastala v Sloveniji
Svoje ljudstvo opozarjajo pred ukrajinskim napadom. V dokaz so priložili fotografije, ki pa nikakor niso nastale v Ukrajini. Na njih je napis v slovenščini – "radioaktivno".
Rusko ministrstvo za zunanje zadeve je na družbenem omrežju Twitter objavilo kompilacijo fotografij, ki naj bi služile za podkrepitev trditve, da Ukrajina ustvarja tako imenovano umazano bombo.
💬 Russian Defence Ministry: According to the information at hand, two organisations of Ukraine have been ❗ directly ordered to create the so-called #dirtybomb.
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) October 24, 2022
☢️ The works are at their concluding stage. pic.twitter.com/7mxxCpWSWK
Menijo, da bi Ukrajinci napad z umazano bombo izkoristili za to, da bi za radioaktivno onesnaženje obtožili Ruse.
Za propagando uporabili fotografijo iz Slovenije
Med slovenskimi uporabniki Twitterja je precej pozornosti vzbudila fotografija na desni strani, na kateri naj bi bil radioaktivni material. Ta je v prozornih vrečah, na katerih je poleg rumeno-črnega znaka, ki opozarja na nevarnost radioaktivnosti, napis v slovenščini – "radioaktivno".
Po poročanju portala N1 je bila fotografija posneta v Sloveniji.
Je last Agencije za radioaktivne odpadke – ARAO, ki deluje na področju ravnanja z radioaktivnimi odpadki. Za N1 so z Agencije povedali, da je bila fotografija na Twitterju ruskega ministrstva objavljena brez njihove vednosti.
Kaj sploh je na fotografiji?
Šlo naj bi za dimne detektorje. Kot so pojasnili na Twitterju spletne strani Jedrska.si, gre za predmet splošne uporabe.
Kaj je na sliki? 🤔
— jedrska.si (@jedrskasi) October 25, 2022
Dimni detektorji.
Gre za predmet splošne uporabe. Taki detektorji so delovali tudi več kot 30 let in so zato nekateri še vedno v uporabi. Vsebujejo radioaktivni vir, a ne teh, ki so navedeni v ruskem tvitu.
Na desni sliki sta še 2 podobna dimna detektorja. /2 pic.twitter.com/ZSDWXLOivk
"Taki detektorji so delovali tudi več kot 30 let in so zato nekateri še vedno v uporabi. Vsebujejo radioaktivni vir, a ne teh, ki so navedeni v ruskem tvitu. Na desni sliki sta še 2 podobna dimna detektorja," so zapisali.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču