M. P. | 28. 9. 2022, 07:00
Vedno več mladih se sooča z duševno stisko: Najdi.se je platforma, kjer lahko najdejo rešitev
Življenje v hitro se spreminjajočem svetu že odraslim predstavlja velik izziv, mladim je še posebej težko. Jim znamo prisluhniti? Pri reševanju stisk jim je od zdaj naprej na voljo prav posebna spletna stran Najdi.se.
Slovenija ima precej bogato bazo znanja na področju duševnega zdravja, le najti moramo pravo pot do njega, je ob predstavitvi nove spletne platforme Najdi.se izpostavila kreativna direktorica Lune TBWA Medeja Kraševec, ena od sodelujočih pri projektu. Medtem direktor Zavoda Vozim David Razboršek, ki že 12 let dela z mladimi in poškodovanci v nesrečah, izpostavlja, da so pomembne tudi stiske, ki navzven niso vidne.
Zavod Vozim je v sodelovanju z zdravstvenimi in izobraževalnimi institucijami ter s podporo ministrstva za javno upravo ustvaril spletno platformo Najdi.se, s katero se lahko mladi poistovetijo s težavami vrstnikov.
Kako bo mladim pomagala nova spletna platforma?
Najdi.se mladim na več načinov omogoča, da se najdejo, spoznajo svoje občutke, jih ubesedijo in če je potrebno, o duševni stiski, ki jo doživljajo, na varen, anonimen način spregovorijo s strokovnjakom.
Kot je poudarila Nuša Konec Juričič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Celju, ima vedno več mladih težave zaradi tesnobe, stresnih motenj in motenj v prilagajanju. "S težavami v duševnem zdravju se sooča okoli četrtina mladostnikov. Današnja družba za njih ustvarja veliko navdiha, a obenem tudi velika pričakovanja," pravi strokovnjakinja. A opaža, da se stigma glede težav v duševnem zdravju vendarle zmanjšuje.
Pomoč skozi poistovetenje
Uporabniki platforme bodo s pomočjo izjav mladih, ki se soočajo s podobnimi izzivi, lahko spoznali, da v stiskah niso sami. Eden od glavnih ciljev spletne platforme in projekta nasploh je zagotovljanje varnega prostora, v katerem se bodo lahko mladostniki poistovetili z drugimi mladostniki, ki doživljajo enake ali podobne težave. Vsi smo ranljivi in vsi se včasih soočamo s težkimi trenutki v življenju.
"Mladi težijo k temu, da bi se tema duševnega zdravja odpirala in so pripravljeni o njej odprto spregovoriti," pravi Karmen Kukovič iz Mladinskega centra Dravinjske doline.
Platforma je sestavljena iz treh elementov:
- iz samoiskalnika, ki mladim na zanimiv način omogoča, da se najdejo v izjavah vrstnikov, nato pa jim glede na odgovore ponudi različne rešitve,
- iz Instagram profila @dušozlom in
- delavnic na osnovnih in srednjih šolah, je še pojasnila.
Mladi radi prisluhnejo osebnim izkušnjam
Svoje osebne izkušnje reševanja duševnih stisk, iskanja motivacije, začrtanja ciljev, ustvarjanja podporne mreže z mladimi prek delavnic delijo tudi športniki paraplegiki, ki so se po nesreči in življenju na invalidskem vozičku srečevali z veliki duševnimi stiskami in jih uspešno premagali.
Eden od ambasadorjev projekta je tudi deskar na snegu Rok Marguč, v prihodnosti se jim bodo pridružili še nekateri drugi. "Za mlade je pomembno, da vidijo, da so lahko tudi njihovi idoli ranljivi in da se kljub uspešnosti soočajo s stiskami v življenju," je poudaril David Razboršek.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču