K temu premisleku je v sredini februarja kot prva evropska država pristopila Španija, ki bo delavkam, ki trpijo zaradi menstrualnih bolečin, omogočila plačano bolniško odsotnost.
Tri koalicijske poslanke so ob mednarodnem dnevu žensk v DZ vložile poslansko pobudo za uvedbo bolniških odsotnosti za delavke, ki trpijo zaradi menstrualnih bolečin. Pozivajo tudi k sprejemu zdravstvene strategije, ki bo naslavljala zdravstveno varstvo žensk in poleg menstruacije detabuizirala tudi ženske v menopavzi, so sporočili iz Levice.
"Ko bomo v družbi zares odkrito in brez zavor naslovili menstruacijo in menopavzo ter (spre)govorili o menstruaciji in menopavzi kot zdravstvenem standardu, bomo s tem odpravili stigmo in z njo povezan sram ter del stereotipov, tabujev in posledično predsodkov, ki ženske v družbi diskriminira in iz njih ustvarja največjo družbeno manjšino," so besede poslanke Nataše Sukič povzeli v stranki Levica.
Pobudo Sukičeve sta podpisali tudi poslanki Lucija Tacer (Svoboda) in Meira Hot (SD), skupaj so pozvale vlado in pristojna ministrstva, da pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine, zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela iz naslova menstruacije po zgledu Španije, brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenja dopusta.
V Levici povzemajo, da je država zanemarjala ukrepe, programe in aktivnosti za zagotovitev reproduktivnega zdravja, dostopnega zdravstvenega varstva za ženske in njihovega zdravja na sploh.
Zdravstvena strategija mora zagotavljati spolno občutljivo zdravstveno varstvo vsem ženskam in deklicam, ne glede na starost, socialni status, kraj bivanja, pravni položaj, etnično pripadnost, migrantski status ali druge osebne okoliščine, so zapisali. Pri tem mora biti posebej pozorna na pogosto dvojno stigmatizacijo, ko so osebe podvržene diskriminaciji na podlagi spola kot tudi na podlagi pripadnosti ranljivi skupini. Kot nekaj primerov so v stranki našteli Rominje, hendikepirane ženske, brezdomke, istospolno usmerjene in transspolne osebe.
Ob tem so spomnili, da je k temu premisleku v sredini februarja kot prva evropska država pristopila Španija, ki bo delavkam, ki trpijo zaradi menstrualnih bolečin, omogočila plačano bolniško odsotnost. Ministrica za enakost Irene Montero je pred glasovanjem izjavila, da gre za "zgodovinski dan za feminističen napredek", so jo navedli v Levici.
Nataša Pirc Musar ob mednarodnem dnevu žensk: "Jaz feminizem živim, vtkan je v moj DNK"
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji