Uredništvo | 13. 11. 2024, 13:33

Posnetek, ki je razburil Slovence: občana v Šentilju vreče za smeti odvrgla pred tujo hišo (ne boste verjeli, zakaj)

Mali oglasi Sentilj/Fb

Ko sta pred vrati občana zagledala vrečke smeti, sta se močno razburila in se odločila, da stvari vzameta v svoje roke. Sta ravnala primerno?

Občana v Šentilju v Slovenskih goricah je pred njunimi vrati pričakalo neprijetno presenečenje. Odločila sta se, da ukrepata, dejanje pa tudi posnela. Kot lahko razberemo iz komentarja, je namreč oseba pred njunimi vrati pustila smeti, ob tem pa v vrečkah pustila tudi paket z imenom in naslovom. Kar je bila, jasno, "usodna napaka".

Občana sta se tako odpeljala na naslov in vrečki, polni smeti, odvrgla pred vrati hiše, ki stoji na omenjenem naslovu. Še pred tem sta potrkala na vrata hiše, a čeprav je bilo več kot očitno, da je nekdo doma, obiskovalcema ni želel odpreti. Nato sta, kot rečeno, poprijela za dve veliki vreči smeti in slednje raztresla po dvorišču.

Čeprav v komentarjih lahko opazimo številne, ki se z dejanjem strinjajo, pa bi se situacija lahko - roko na srce - razrešila tudi drugače. 

Pustiti smeti pred vrati nekoga drugega, je nezakonito dejanje, ki posega v javni red in čistočo okolja. Gre za nepravično obnašanje, ki kaže na pomanjkanje občutka odgovornosti do skupnosti in okolja. Verjetno je bila želja občanov, da se ta posameznik nauči odgovornosti za svoje dejanje, vendar so pri tem uporabili metodo, ki se zdi precej drastična.

Smiselno bi bilo pričakovati, da bi bila takšna dejanja prijavljena pristojnim mestnim službam, ki bi morale poskrbeti za ustrezno ukrepanje. Čeprav so občani očitno želeli v tem primeru doseči spremembo in opozoriti na problem, je njihovo dejanje verjetno zameglilo pravi cilj, saj je sporočilo podkrepljeno z agresivnimi in neprimernimi odzivi.

Dejanje bi lahko povzročilo tudi še večjo napetost ali celo neposreden konflikt. Namesto da bi ukrepali v skladu z zakonodajo, so prevzeli vlogo tistih, ki odločajo o kaznovanju, kar ni v skladu z družbenimi normami in zakoni.

Pomembno je poudariti, da v večini pravnih sistemov ni dovoljeno, da posamezniki sami prevzamejo odgovornost za izvajanje kazni ali maščevanje, saj so za to pristojne ustrezne oblasti (npr. komunalne službe ali policija). Kljub temu pa je mogoče razumeti, da so občani čutili, da je v tem primeru prišlo do kršitve, ki bi morala biti kaznovana. Vendar bi bilo kljub temu bolje, da bi situacijo rešili na bolj miren način. 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču