Na Soncu se je zgodil najmočnejši sončni izbruh.
Kot so zapisali na strani Neurje.si, je videti, da se je sonce "razjezilo": Kot poročajo, se je namreč včeraj dopoldne na Soncu zgodil najmočnejši sončni izbruh razreda X9.05 trenutnega sončnega cikla. Spremljal ga je CME (coronal mass ejection), kar pomeni, da bo morda lahko severni sij v prihodnjih dneh viden tudi iz naših krajev. V objavi so zapisali, da bodo situacijo spremljali.
V komentarju objave je ena od oseb podala daljšo obrazložitev, s katero so se strinjali tudi na strani Neurje.si, saj so zapisali, da gre za odlično razlago. Komentator je zapisal, da je Sonce na vrhuncu svojega Sončevega cikla.
Sončev blišč je vir radijskega sevanja, ki do nas potuje s svetlobno hitrostjo, torej dobrih 8 minut, ta pa povzroči radijski blackout na nizkih frekvencah, drugje pa precejšnji šum (po slovenskem času okoli 14.27 včeraj.
Zasluge za to naj bi imela Sončeva pega oziroma gruča AR3842, ki je obrnjena proti Zemlji. CME je ob tem masni izbruh, ki potuje precej počasneje in s sabo nosi kakšno milijardo ton Sončevega materiala s fotosfere oziroma korone.
K nam na Zemljo zato pride 2 do 3 dni pozneje (najhitreje čez okoli 16 ur), vendar le, če je mesto izbruha malo bolj desno od sredine Sonca na sliki, takrat pa se ujame v našo magnetosfero in povzroči druge motnje. Najave, kdaj bo CME prispel do nas, so dostopne na sledeči povezavi.
STA poroča, da je severni sij svetloba, ki jo oddajajo molekule v ozračju po trku z nabitimi delci iz sončevega vetra. Pojavljal naj bi se v več barvah, najpogostejša naj bi bila zelena. Ta barva je tipična na severu na Arktiki, v Skandinaviji in na Islandiji.
Severni sij smo nad Slovenijo sicer že lahko videli maja. Slovenci so pojav navdušeno fotografirali in fotografije delili na družbenih omrežjih. N1 je poročal, da je šlo za najsvetlejši sij v zadnjih 20 letih.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih