Je pri nas res brezupno stanje na področju goriv ali je drugod še slabše?
Cene naftnih derivatov v Sloveniji so od 21. junija 2022 delno regulirane. Na bencinskih servisih zunaj avtocest in hitrih cest so cene 95-oktanskega in dizelskega goriva regulirane in določene s od države, cene naftnih derivatov na avtocestah in hitrih cestah pa so liberalizirane.
Kakšne cene imajo drugod?
Cene goriva v Sloveniji niso tako visoke, kot so bile na začetku leta 2022, pred vladno regulacijo cen. Cena goriva v marcu je bila 1,488 evra na liter, dizel pa je stal 1,489 evra na liter, kar so označili kot najvišjo ceno dizla v zgodovini.
Preverili smo, ali so tudi druge evropske države umirile razmere na trgu pogonskih goriv ali je uspelo zgolj nam. Ob tem smo upoštevali informacije o cenah goriv v evropskih državah z Avto-moto zveze Slovenije.
Seznami so informativne narave, saj se v večini tujih držav cene goriv med različnimi ponudniki in različnimi lokacijami lahko močno razlikujejo. Navedene cene so povprečne cene v državi.
Pri tem je treba upoštevati, da so v večini držav – tudi sosednjih, kot so Hrvaška, Avstrija in Italija – cene goriv na avtocestnih črpalkah tudi do 20 odstotkov višje, kot je povprečna cena.
Cene 95-oktanskega goriva
Opazimo, da so cene 95-oktanskega goriva v Sloveniji druge najnižje v Evropski uniji.
Cene 98-oktanskega goriva
Na seznamu, ki razvršča države po ceni 98-oktanskega goriva, smo na četrtem mestu.
Cene dizla
Cene dizla v Sloveniji so druge najnižje v Evropski uniji: za odtenek nižjo ceno dizla imajo Hrvati.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec