Poglejte seznam držav, kjer je najbolj ugodno kupiti nepremičnino.
Ko gre za vlaganje v nepremičnine, je Evropa še vedno ena izmed najbolj privlačnih destinacij na svetu. V zadnjem letu so trgi v nekaterih državah pokazali zanimive trende, ki bi jih morali bodoči kupci in vlagatelji upoštevati.
Letos izstopa nekaj ključnih lokacij, kjer se nepremičnine splača kupiti zaradi ugodnih cen, dobrih pogojev za posojila in dolgoročnega potenciala za rast, so ugotovili raziskovalci britanskega podjetja 1st Move International, raziskavo pa povzema Euronews. Raziskovalci so upoštevali ključne dejavnike pri naložbah v nepremičnine, kot so nepremičninski davek, obdavčitev najemnin in bruto donosnost najemnin.
Kje v Evropi se letos splača kupiti nepremičnine?
Najboljše donose v 2025 obljubljata Litva in Estonija. V Litvi, po zadnjih podatkih portala Global Property Guide, donosnost najemnin v prestolnici Vilna znaša 6,56 odstotka. Najemnine so visoke; od leta 2015 so se po podatkih OECD zvišale za več kot 170 odstotkov. Dohodninska obdavčitev je 15-odstotna, nakup nepremičnin pa je na voljo tudi tujcem. V drugem četrtletju minulega leta so se cene nepremičnin v Litvi zvišale za deset odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem 2023, kažejo podatki.
Na drugem mestu med destinacijami za vlagatelje je Estonija. Tudi tam lahko tujci kupujejo nepremičnine, najemnine so visoke, davki pa nizki (dohodninska stopnja za prihodke od najemnin je 20-odstotna), kar daje vlagateljem donosnost najemnin v višini okrog 4,5 odstotka. V letu do junija 2024 so cene nepremičnin v Estoniji zrasle za 6,7 odstotka.
Na tretje mesto se je uvrstila Romunija, kjer poročilo med prednostmi trga navaja nizke stroške nakupa in zelo nizko dohodninsko stopnjo 10 odstotkov. Bruto donosnost najemnin je tako 6,46 odstotka na leto.
Glede na poročilo obstajajo dobre priložnosti za vlaganje v nepremičnine tudi v drugih državah srednje in vzhodne Evrope, kot so Madžarska, Slovenija in Poljska, kjer so najemnine visoke (na Madžarskem 180 odstotkov ravni iz leta 2015), davki pa zmerni. Cene stanovanj na Poljskem so se po podatkih Eurostata v letu dni do junija 2024 zvišale za 17,7 odstotka, na Madžarskem za 9,8 odstotka in v Sloveniji za 6,7 odstotka.
Donosi so visoki tudi na Irskem, predvsem zaradi visokih najemnin, a visoki davki pomenijo nižje neto prihodke. Cene sicer rastejo zaradi stanovanjske krize, kjer ponudba stanovanj ne dohaja povpraševanja rastoče populacije.
Ljudje bi radi živeli v Španiji in na Portugalskem
Med iskanjem idealne nepremičnine v Evropi se vse več ljudi ozira proti državam, kjer kakovost življenja in ugodne razmere prepričajo že na prvi pogled. Med temi lokacijami posebej izstopata Španija in Portugalska, ki se uvrščata na vrh priljubljenosti med potencialnimi kupci. Raziskava, ki je analizirala iskalne poizvedbe na Googlu, razkriva, da bi ljudje najraje živeli prav v teh dveh državah.
Španija tujim vlagateljem ponuja davčno olajšavo in fiksno dohodninsko stopnjo, ki za vlagatelje iz držav Evropske unije znaša 19 odstotkov, za državljane tretjih držav pa 24 odstotkov na obdavčljive prihodke, kot je oddajanje nepremičnine v Španiji. Tudi na Portugalskem lahko tujci kupujejo nepremičnine pod enakimi pogoji kot domačini.
Toda prav priljubljenost nepremičninskih trgov obeh držav je v zadnjih letih povzročila kronično pomanjkanje dostopnih stanovanj za domačine. Nominalne cene nepremičnin so se na Portugalskem po podatkih OECD od leta 2015 zvišale za 70 odstotkov.
Kje se nakupi ne splačajo?
Poročilo je na dno lestvice evropskih držav uvrstilo Belgijo, Francijo in Grčijo, kjer naložba v nepremičnine po oceni avtorjev prinaša najmanjše donose.
Belgija ima ene najvišjih stroškov nakupa v Evropi, davek na dohodek od najemnine pa zlahka doseže 50 odstotkov. Povprečni donos je približno 4,2 odstotka, a je lahko v prestolnici Bruselj višji. Cene nepremičnin so se v drugem četrtletju preteklega leta zvišale za 3,4 odstotka na letni ravni.
Francija velja za drugo najslabšo izbiro za naložbe v nepremičnine, davki in stroški nakupa ter najema so relativno visoki. Povprečna dohodninska stopnja na dohodek iz najemnin je 18,28 odstotka. Letni bruto donos najemnin znaša okoli 4,5 odstotka. Francoske cene nepremičnin so se letos znižale za 4,6 odstotka.
Grčija je prišla na tretje mesto na lestvici najslabših držav za naložbe v nepremičnine zaradi visokih stroškov nakupa in povišanih stopenj dohodnine, s povprečnimi stopnjami davka na dohodek od najemnin nad 33 odstotki.
Stanovanjski stroški
Pri izbiri lokacije za nakup nepremičnine imajo pomembno vlogo tudi stanovanjski stroški, ki v nekaterih državah predstavljajo večji delež razpoložljivega dohodka kot drugod. Podatki kažejo, da so najvišji stanovanjski stroški v Grčiji, kjer gospodinjstva v povprečju namenijo kar 35,2 odstotka svojega razpoložljivega dohodka za bivanje. Sledita Danska (25,9 odstotka) in Nemčija (25,2 odstotka), kjer so stroški prav tako občutni.
Na drugi strani lestvice najdemo Ciper (11,6 odstotka), Malto (12,0 odstotek) in Slovenijo (13,8 odstotka), kjer so stanovanjski stroški relativno nizki glede na povprečni dohodek gospodinjstev. To pomeni, da so v teh državah pogoji za življenje in morebitne naložbe v nepremičnine manj obremenjujoči za družinske proračune.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"