Slovenska občina trepeta pred najstniškimi vandali: eksplozije, vlomi, uničevanje lastnine, v primežu policije pa ... župan!

10. 2. 2025, 07:00 | Ksenja Žnidaršič
Deli
Slovenska občina trepeta pred najstniškimi vandali: eksplozije, vlomi, uničevanje lastnine, v primežu policije pa ... župan! (foto: Občina Škofljica/Facebook)
Občina Škofljica/Facebook

Občani nekdaj mirne občine so na robu obupa: najstniški vandali uničujejo vse na svoji poti, konca tegob pa več kot očitno še ni na spregledu.

Zadnje čase smo v Sloveniji kot tudi v preostalih evropskih državah priča nevarnemu trendu, ki se le še širi. Posamezni mladoletniki, ki se uspešno skrivajo pred roko pravice, saj za svoja dejanja še niso pravno odgovorni, sejejo strah in trepet v nekaterih slovenskih občinah. Ena izmed takšnih občin je prav Škofljica, ki sicer še vedno velja za eno varnejših občin, a se ta naziv z vsakim kaznivim dejanjem bolj maje.

škofljica, promet, cesta
Borut Živulovič /Bobo

Izruvana drevesa, poškodovana igrala ter celo vlom v službeno občinsko vozilo je le nekaj dejanj, ki pestijo to nekdaj mirno občino. Kot so nam pojasnili, je tudi na tem območju v zadnjem obdobju, predvsem v mesecu decembru, vandalizem v porastu. "Bolj kot sama višina škode, ki jo pristojni še ocenjujejo, je skrb vzbujajoče, da je v porastu mladoletniški vandalizem. Še zlasti na javnih objektih in površinah, kot sta osnovna šola oziroma šolsko igrišče, ki so zgrajeni iz javnih, torej naših skupnih sredstev in namenjeni prav njim. V ta sklop spada tudi nerazumna uporaba pirotehničnih sredstev, ki poleg povzročene škode ogrožajo tudi zdravje in druge nevarnosti tako lastnih sovrstnikov kakor širše množice," so zapisali.

Čeprav uradna ocena škode, ki naj bi jo povzročili mladoletni vandali, ni znana, župan Občine Škofljice Primož Cimerman ocenjuje, da bo iz občinskega proračuna za obnovo namenil pol milijona evrov. "Poudarjam, večji prekršek te družbe je, če uloviš uničevalce s tem, da jih slikaš in ustaviš pri delu. Ampak kot rečeno, ne bomo jih več niti poskušali loviti ali preprečevati, samo namenili bomo 500.000 evrov vašega denarja, da bomo to popravljali," je zapisal na družbenem omrežju Facebook.

FBI odkril nove dokumente o atentatu na Johna F. Kennedyja

A dejstvo ostaja – zadeva je vse prej kot pa mila. Na perečo problematiko se je nemudoma odzval tudi župan, ki je v prvih dneh meseca januarja sklical urgentni sestanek. Takrat je poudaril, da je mogoče opaziti tudi porast primerov verbalnega nasilja, poškodovanja javnega premoženja, poročali so celo o vlomu in kraji iz službenega vozila Občine Škofljice ter samovoljnem zapiranju vrsto let uporabljene ceste na Pijavi Gorici.

Nedavno je v občini prišlo celo do poskusa razstrelitve bankomata, kar je policija tudi potrdila. A za zdaj ni jasno, kdo je zagrešil zločin, saj preiskava še vedno poteka.

Hotel rešiti težave, pristal pa pred sodnikom

Župan je stvar vzel v svoje roke, a se je njegov vigilantizem končal s kazensko ovadbo. Tako je prišlo do neosnovanih medijskih objav ter nenehnih groženj in vlaganj kazenskih ovadb zoper župana in zaposlene na občini "z željo po vplivanju na drugačne razplete postopkov, s katerimi bi se posamezniki okoriščali in niso v dobrobit lokalne skupnosti oziroma v skladu bodisi s postopki ali občinskim prostorskim načrtom. Do tovrstnih represij ima vodstvo občine ničelno toleranco".

Kot je pojasnil župan na svojem osebnem profilu, je ob prvih znakih vandalizma opravil raziskavo, zakaj je do slednjega prišlo. Pozneje je organiziral akcijo ter z mladimi pospravil okolico šole ter smeti. Čeprav se je po njegovih navedbah uničevanje skoraj končalo, je bila po objavi fotografije z mladimi na policijo podana prijava. Županu je bilo tako navrženo, da izkorišča svojo funkcijo za nedostojno druženje z mladoletniki, zadeva pa še čaka na sodni epilog.

Zaradi omenjenih dogodkov je občina uvedla tudi skupne patrulje policije in medobčinskega redarstva, ki so se izkazale za dobro prakso. Med drugim na občini poudarjajo, da je vandalizem in kršitve javnega reda in miru v celoti težko povsem preprečiti, zato je nujno, da še naprej sodelujejo vse pristojne institucije ter si izmenjujejo dobre prakse.

Na policiji sicer poudarjajo, da Škofljica negativno ne izstopa na področju povzročitve kaznivih dejanj poškodovanja tujih stvari. "Vandalizem se v Sloveniji obravnava in sankcionira znotraj kaznivih dejanj zoper premoženje, kaznivih dejanj zoper javni red in mir, kaznivih dejanj zoper splošno varnost ljudi in premoženje ter drugo. V posameznih primerih policisti izvedejo tudi ukrepe v skladu s 16. členom Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki določa, da je prekršek, kdor namerno poškoduje, prevrne, odstrani ali kako drugače v nasprotju z namenom uporabe ravna s spominskimi ploščami in objekti javne infrastrukture," so dejali na policiji. 

Kot razlog za vandalizem pa so navedli tudi posledice prikritih napetosti v družbi oziroma odsev splošnega družbenega stanja in težav. Posledice le tega pa nosimo prav vsi. 

Obalni podjetnik v boju za pravico: malomarnost znanega podjetja mu je uničila zlatarno, zdaj gladovno stavka

Novo na Metroplay: Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih | Več vem, bolje jem