Besede, ki sta jih izgovorila kandidat za evropskega poslanca in znana teoretičarka zarot, so skoraj identične.
Spletni uporabnik (ali več njih), ki je na družbenih omrežjih aktiven pod imenom Slomemija in je znan po objavljanju tako imenovanih video memov - kratkih video kolažev s humorno vsebino, ki imajo velikokrat družbenokritični pridih in elemente politične satire - je objavil tudi video meme, ki na humoren način izpostavlja domnevno podobnost med kandidatom stranke SDS za evropskega poslanca Brankom Grimsom in znano slovensko teoretičarko zarot Sašo Petek.
Izrekla skoraj identične besede
Čeprav objava v slogu, ki je značilen za format 'video meme', vsebino predstavi brez pravega konteksta, v njo pa v tem primeru vmeša tudi element popularne kulture - izsek je namreč vzet iz ameriške humoristične serije The Office (Pisarna) - je iz posnetka razvidno, da je med Grimsom in Petkovo, ki v družbenem kontekstu stojita na povsem nasprotnih bregovih, mogoče najti tudi povsem očitne vzporednice.
Besede, ki sta jih kandidat za evropskega poslanca in teoretičarka zarot izgovorila vsak v svojem videu in ob popolnoma različnih priložnostih, so namreč skoraj identične, kar je pri mnogih uporabnikih izzvalo smeh.
Video je osnovan na izseku iz Pisarne, v katerem lik iz serije drugemu liku pokaže dve povsem enaki sliki in mu reče, naj našteje razlike med prvo in drugo. Vendar pa sta namesto originalnih slik, ki se pojavita v seriji, dodana že omenjena videoposnetka politika in teoretičarke zarot.
View this post on Instagram
Podobnost s pridom uporabil avtor
Najprej začne Saša Petek: "V skladu s 53. členom ustave Republike je navedeno, da država varuje družino, otroke in mladino, ter ustvarja za to potrebne razmere. Kristalno jasno." Nato pa nadaljuje še Grims: "Slovenska ustava je kristalno jasna. V svojem 53. členu jasno določa; država varuje družino, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere."
Iz obeh izjav je razvidno, da sta oba citirala isti člen ustave, hkrati pa sta oba uporabila tudi besedno zvezo "kristalno jasno". Čeprav sta stavke obrnila vsak po svoje, je podobnost več kot očitna, kar je z namenom humornega učinka s pridom uporabil tudi uporabnik, ki je video meme ustvaril.
Izražanje s pomočjo video memov je sicer zelo aktualno predvsem med mladimi, pri čemer so ključna predvsem družbena omrežja, s pomočjo katerih se lahko tovrstne vsebine tudi izredno hitro razširijo med uporabniki.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven