STA/P.M. | 27. 3. 2023, 21:32
Raziskava pokazala, glede česa smo Slovenci najbolj pesimistični
Kar 92-odstotna stopnja zadovoljstva med vprašanimi nas postavlja nad povprečje EU, a vendar na nekaterih področjih prevladujejo skrbi. Na katerih?
Slovenci so v veliki večini zadovoljni s svojim življenjem, v manjši meri pa s potekom stvari v državi, kažejo raziskave evropskega javnega mnenja Standardni Eurobarometer - Zima 2022-2023 za Slovenijo.
Kje vidijo ključne izzive?
Te vidijo predvsem v zdravstveni problematiki in inflaciji. Z delovanjem demokracije v državi je zadovoljnih slaba polovica Slovencev, tudi kaže raziskava. A velika večina Slovencev je bila v letošnji zimi zadovoljnih s svojim življenjem. Slovenci tudi bolje kakor v povprečju Evropejci ocenjujejo stanje stvari na različnih področjih v državi.
Pesimizem glede poti, v katero se premikamo
Medtem pa so Slovenci deljenega mnenja pri oceni stanja gospodarstva v državi. Bolj spodbudno ocenjujejo stanje evropskega gospodarstva, saj več kot polovica oziroma 55 odstotkov Slovencev meni, da je to dobro, na ravni EU pa so ocenjevalci bolj zadržani, tako menita le dva od petih vprašanih.
Slaba polovica oziroma 48 odstotkov Slovencev meni, da gredo stvari v naši državi v napačno smer, in le tretjina (33 odstotkov) jih meni, da gredo stvari v pravo smer. Zadovoljstvo z delovanjem demokracije v državi je v Sloveniji nižje kakor v povprečju v drugih državah članicah. Zadovoljnih je 47 odstotkov vprašanih, medtem ko več kot polovica ni zadovoljnih. Nekoliko bolj so Slovenci zadovoljni z delovanjem demokracije v EU.
Večji del Slovencev je kritičen glede verodostojnosti nacionalnih medijev; večji del vprašanih namreč meni, da niso vredni zaupanja. Večina vprašanih meni, da mediji delujejo pod političnim ali tržnim pritiskom ter da pogosto predstavljajo zavajajoče ali napačne informacije.
Pričakovanja in izzivi
Slovenci v glavnem za naslednjih 12 mesecev ne pričakujejo veliko sprememb na gospodarskem področju, tisti, ki pa jih, pa so pogosteje črnogledi. Več kot polovica (55 odstotkov) je mnenja, da se njihovo življenje v prihodnjih dvanajstih mesecih ne bo spremenilo, spremembe na boljše pričakuje 23 odstotkov Slovencev, na slabše pa 20 odstotkov.
Kot dva poglavitna izziva, s katerimi se ta hip sooča Slovenija, so vprašani na prvo mesto postavili zdravstveno problematiko (50 odstotkov), na drugem mestu je inflacija in rast življenjskih stroškov (38 odstotkov).
Anketiranci so se opredeljevali tudi do vprašanja spoprijemanja s pandemijo covida-19 in konfliktom v Ukrajini. Skoraj polovica Slovencev (47 odstotkov) je zadovoljna z ukrepi, ki jih je v povezavi s pandemijo sprejela slovenska vlada, medtem ko jih 52 odstotkov ni zadovoljnih. V Sloveniji medtem prevladuje nezadovoljstvo z načinom, na katerega sta se slovenska vlada in EU odzvali na rusko invazijo v Ukrajini. Zadovoljnih z odzivom slovenske vlade je 44 odstotkov, več kot polovica (51 odstotkov) je nezadovoljnih.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi