Kako varčujemo Slovenci? Na banki imamo skupno shranjenih kar ...

28. 8. 2024, 07:00 | L. PA.
Deli
Kako varčujemo Slovenci? Na banki imamo skupno shranjenih kar ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako pa vi hranite svoj denar?

Kako varčujemo Slovenci in kako gremo pri tem v korak s časom?

V oddaji Koda na RTV Slovenija izpostavljajo, da so Slovenci pri načinu varčevanja še vedno precej konservativni: večina svoj denar kljub nizkim obrestim najraje hrani kar v banki. Tako slovenska gospodinjstva doma kot v tujini na bankah skupno hranijo kar 29 milijard evrov. Toda premalo ljudi se zaveda, da ta denar s časom izgublja vrednost.

"Imeti denar na računu je pravzaprav drago," je za Kodo povedala Jana Kosec, vodja razvoja in prodaje na Ljubljanski borzi. "Če z njim ne počnemo ničesar, nas inflacija ob koncu leta nekaj stane in nizke obrestne mere na depozitih tega ne spremenijo."

Morda vas zanima tudi:

"Zaradi inflacije denar izgublja vrednost," dodaja Tanja Piškur iz Zveze potrošnikov Slovenije. To pomeni, da če danes z desetimi evri kupimo dve štruci kruha in pol, bomo v primeru desetodstotne inflacije ugotovili, da naenkrat nimamo več dovolj denarja za omenjeni dve štruci.

Trije triki, zaradi katerih bo radiator toplejši in se hitreje segrel

"Smiselno je pri različnih bankah preveriti, kakšne obrestne mere za različno dobo vezave ponujajo in kakšni so stroški, če bi denar vmes potrebovali," je še dejala Tanja Piškur. Najvišje obrestne mere naj bi imeli trenutno pri BKS Banki, najnižje pa pri NLB.

Kaj se izplača bolj od nalaganja denarja na račun?

Bolj donosne alternative za hranjenje denarja so dolžniške naložbe, zakladne menice obveznice, če smo bolj konservativni, če pa imamo večje apetite po donosnosti, pa je, so dejali sogovorniki v oddaji, najdonosnejši delniški trg, ki po besedah Jane Kosec presega celo investiranje v nepremičnine.

Donosen je tudi slovenski kapitalski trg, najpomembneje pa je, da denar razpršimo. Določeni Slovenci se odločajo tudi za tuje, digitalne banke, ki imajo nižje stroške poslovanja in višje obrestne mere.

In še zanimivost: neki Slovenec je z vezanim denarjem na banki denimo ustvaril skoraj 280.000 evrov obresti, pri desetih Slovencih pa so obresti presegle 140.000 evrov.

Uspeh male družinske 'tovarne', ki je nastala v težkem življenjskem obdobju

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"