24. 10. 2024, 22:30 | Vir: STA

Slovenija izrazila trdno podporo: "Sodišče ima nepogrešljivo vlogo pri mirnem reševanju sporov"

Profimedia

Slovenija še naprej trdno podpira delo Meddržavnega sodišča (ICJ), je na današnji razpravi v Generalni skupščini ZN o poročilu predsednika ICJ Nawafa Salama dejal generalni direktor direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov na MZEZ Marko Rakovec.

Generalna skupščina ZN vsako leto obravnava predsednikovo poročilu o delu ICJ, večina govornikov pa je tokrat skupaj z Rakovcem poudarjala nujnost zagotavljanja zadostnega financiranja sodišča v Haagu, ki ima nepogrešljivo vlogo pri urejanju sporov med državami na miren način.

"Sodišče ostaja temelj mednarodnega pravnega okvirja in ima nepogrešljivo vlogo pri mirnem reševanju sporov," je dejal Rakovec in zatrdil, da je treba ICJ zagotoviti potrebne vire za delovanje. Slovenija prav tako ponosno sodeluje pri reševanju sporov, v katere ni neposredno vpletena, kar ji skupaj z drugimi državami omogoča statut ICJ.

Med najbolj odmevnimi odločitvami ICJ v zadnjem času je bilo julijsko svetovalno mnenje o pravnih posledicah izraelske politike in prakse na zasedenih palestinskih ozemljih. Sodišče je sklenilo, da je izraelska okupacija palestinskih ozemelj nezakonita.

ICC Haag
Profimedia

"Izrael krši pravico Palestincev do samoodločbe"

Predsednik ICJ Salam je ob predstavitvi poročila o delu sodišča dejal, da Izrael krši pravico Palestincev do samoodločbe.

"Po preučitvi negativnih posledic takšnih politik in praks, zaradi katerih je bilo palestinsko ljudstvo v dolgem obdobju prikrajšano za pravico do samoodločbe, je sodišče ugotovilo, da nezakonite politike Izraela kršijo njegovo obveznost za spoštovanje pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe," je dejal.

Svetovalno mnenje ICJ sicer ni zavezujoče, saj zanj nista zaprosili sprti državi ampak Generalna skupščina ZN. Vendar pa ima ICJ trenutno pred seboj osem primerov glede Bližnjega vzhoda, glede vojne v Gazi pa dva, kjer je v ospredju konvencija o preprečevanju genocida.

Južna Afrika toži Izrael, Nikaragva pa Nemčijo, ker naj bi z dostavo orožja Izraelu kršila konvencijo o genocidu. Palestinci prav tako tožijo ZDA zaradi selitve ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem, kar je storil bivši predsednik ZDA Donald Trump.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc