L. PA. | 29. 8. 2024, 11:02
Žalostna statistika: v Sloveniji si dopusta ne more privoščiti kar ...
V nekaterih družinah sta zaposlena oba starša, a prihodki kljub temu ne zadostujejo za dopust.
Če ste si letos poleti lahko privoščiti počitnice na morju ali kje drugje, ste utrinke z dopusta verjetno navdušeno delili na družbenih omrežjih. Toda tovrstne objave lahko zelo bolijo tiste, ki si letovanja ne morejo privoščiti.
Teh na žalost ni malo: Dnevnik poroča, da si enotedenskih počitnic zunaj doma za vse člane gospodinjstva lani ni moglo privoščiti kar 21 odstotkov vseh slovenskih gospodinjstev.
Med gospodinjstvi z najnižjimi dohodki je bilo takih kar 47 odstotkov. Pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pa so pred kratkim opozorili, da je delež dopustniške revščine pri nas narasel s 7,2 na 7,9 odstotka. To v praksi pomeni, da si dopusta v Sloveniji leta 2022 ni moglo privoščiti že dobrih 100.000 zaposlenih.
Na Zvezi Anite Ogulin in ZPM opažajo, da imajo v zadnjem obdobju v obravnavi vse več družin, v katerih sta zaposlena oba starša, a se na račun minimalnih prihodkov težko prebijejo skozi mesec: takšnih je že 60 odstotkov.
Morda vas zanima tudi:
- Osupljiva številka otrok, ki so lačni in brez prihodnosti
- Najstnica je zaradi revščine poskušala ukrasti hrano, posledice so nehumane
Bolezni, alkohol, nasilje
Vse bolj v nebo vpijajočo neenakost v družbi se trudijo vsaj malo ublažiti v številnih dobrodelnih organizacijah. Na Rdečem križu Slovenije socialna letovanja na leto omogočijo 1800 otrokom iz socialno šibkejših družin in približno 300 upokojencem s socialnega roba.
Po poročanju Dnevnika opažajo, da so številni otroci, ki se udeležujejo tovrstnih letovanj, iz enostarševskih družin, strokovni sodelavci in pedagogi pa skozi pogovore z otroki ugotavljajo tudi, da je v številnih družinah prisotna bolezen, alkohol ali nasilje.
Na Zvezi Anite Ogulin in ZPM so letovanja in tabore letos omogočili malo več 1000 otrokom, s Slovensko karitas pa bo šlo letos skupno na morje 1300 oseb; dopustovanje so med drugim omogočili več kot 90 družinam z različnih koncev Slovenije. Tudi oni opažajo, da revščino pri teh družinah spremljajo še druge stiske, zato so jim ves čas na voljo tudi strokovni delavci, s katerimi se lahko pogovorijo.
Otroci iz teh družin so zaradi dejstva, da niso bili nikjer na počitnicah, pogosto stigmatizirani, vendar pa Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas, poudarja, da se bodo nove razlike pokazale že ob začetku novega šolskega leta, ko se bodo številni otroci pojavili z novimi oblačili, dragimi prevoznimi sredstvi, kot so e-skiroji, in z novimi pametnimi napravami.