6. 4. 2023, 20:41 | Vir: STA
Slovenija se pridružuje tožbi proti Madžarski. Fajonova: "Ne bomo popuščali"
"Slovenija se je vrnila v jedro držav prijateljic vladavine prava," je dejala zunanja ministrica.
Slovenija se bo pridružila tožbi Evropske komisije proti Madžarski zaradi kršenja pravic pripadnikov skupnosti LGBTIQ+, je na seji odločila vlada. Po navedbah ministrstva za delo se Slovenija tožbi pred Sodiščem Evropske unije, ki jo podpirajo tudi številne druge članice Evropske unije, pridružuje z namenom izražanja podpore temeljnim vrednotam unije.
"Slovenija želi s priglasitvijo intervencije v tožbi Evropske komisije proti Madžarski izraziti svojo neomajno podporo temeljnim vrednotam, na katerih temelji Evropska unija: človekovemu dostojanstvu, svobodi, demokraciji, enakosti, vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov in pripadnic manjšin," so v sporočilu zapisali na ministrstvu.
Fajonova: "Ne bomo popuščali"
Odločitev vlade je na Twitterju komentirala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je zapisala, da je "ponosna, da smo se pridružili za zdaj ozkemu krogu držav Evropske unije in Evropski komisiji" pri postopku proti Madžarski. "S tem spet dokazujemo, da ne bomo popuščali, ko gre za človekove pravice. Slovenija se je vrnila v jedro držav prijateljic vladavine prava," je še dodala zunanja ministrica.
Ponosna sem, da smo se pridružili za zdaj ozkemu krogu držav #EU in @EuropeanCommiss 👏. S tem spet dokazujemo, da ne bomo popuščali, ko gre za človekove pravice. Slovenija se je vrnila v jedro držav prijateljic vladavine prava. 🏳️🌈 https://t.co/EyEXWgJV1s
— Tanja Fajon (@tfajon) April 6, 2023
Kršenje pravic oseb LGBTIQ+ na Madžarskem
Madžarska je junija 2021 s spremembami vrste različnih predpisov, ki se med drugim nanašajo na medijske storitve, oglaševanje in izobraževanje, uzakonila številne prepovedi in omejitve glede vsebin, ki spodbujajo ali prikazujejo identificiranje z drugačno identiteto od tiste, ki ustreza spolu ob rojstvu, spremembo spola ali homoseksualnost.
Evropska komisija je Madžarsko takoj opozorila na neskladnost nekaterih določb z zakonodajo Evropske unije ter zaradi neodzivnosti proti njej sprožila postopek ugotavljanja kršitev prava Evropske unije, nato pa decembra lani proti Budimpešti vložila tudi tožbo pred Sodiščem Evropske unije.
Evropska komisija se je za postopek proti Madžarski odločila zaradi diskriminacije ljudi na podlagi spolne usmerjenosti in spolne identitete. Tožbo so podprle še Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Portugalska, Španija in Švedska, pa tudi Evropski parlament.