Gozdovi so naše največje bogastvo, kdo najlepše skrbi za njih?

17. 12. 2022, 17:04 | P.M.
Deli
Gozdovi so naše največje bogastvo, kdo najlepše skrbi za njih? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zavod za gozdove je ponovno prepoznal tiste, ki najbolj zgledno gospodarijo z našo največjo dobrino.

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je že štiriindvajsetič izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od 14-ih območnih enot ZGS, izpostavljajo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

Kdo so prejemniki nagrad za leto 2022?

Seznam nagrajencev je pester, saj gre za različne prejemnike, od agrarnih skupnisti do posameznikov.

Najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2022 so po območnih enotah (OE) Agrarna skupnost Dol-Otlica (OE Tolmin), Miha Pretnar (OE Bled), Klemen Kavkar (OE Kranj), Otokar Pogačnik (OE Ljubljana), Janez Meden (OE Postojna), Ivan Kraševec (OE Kočevje), Janko Papež (OE Novo mesto), Peter Ločnikar (OE Celje), Aleksander Ošep (OE Nazarje), Ivan Praznik (OE Slovenj Gradec), Luka Gjerek (OE Murska Sobota), Agrarna skupnost Mrše (OE Sežana), Kartuzija Pleterje (OE Brežice), posthumno pa je priznanje prejel Boris Karlo (OE Maribor).

Prizorišče podelitve priznanj je bil Dvorec Radlje v Občini Radlje ob Dravi, kjer je bil v letošnjem letu odprt edinstveni Center sonaravnega gospodarjenja z gozdovi, ki želi nakazati, kako zelo različna področja upravljanja z gozdom lahko sledijo konceptu trajnostnega in sonaravnega razvoja. 

Med prenavljanjem hiše našla mino

Gozdne razmere se spreminjajo

Gregor Danev, direktor ZGS, je povedal: "Posledice podnebnih sprememb vse bolj narekujejo gospodarjenje s slovenskimi gozdovi - še nekaj let nazaj, ko so gozdove prizadevali žledolom, vetrolomi in prenamnožitve podlubnikov, v letošnjem letu pa so se začeli tudi obsežni gozdni požari.

"Na spremenjene razmere se bomo morali odzvati predvsem s sodelovanjem med lastniki gozdov in javno gozdarsko službo, pri tem pa nam bo pomagala kombinacijo tradicionalnih izkušenj in modernih digitalnih orodij."

Kakšna je kazen za krajo smreke v gozdu?

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov