4. 11. 2024, 15:31 | Vir: STA
Kaj je znanega o projektu superračunalnika? O tem so spregovorili v ...
V Bruslju se je delegacija srečala s predstavniki direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo.
Delegacija ministrstva za digitalno preobrazbo se je v Bruslju srečala s predstavniki generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo. Generalni direktor Roberto Viola je pozdravil odločitev Slovenije, da se za sredstva za projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence poteguje v dveh prijavah.
V delegaciji ministrstva so bili poleg ministra za finance Klemna Boštjančiča, ki začasno vodi tudi ministrstvo za digitalno preobrazbo, še državna sekretarka na slednjem Aida Kamišalić Latifić, direktor Instituta informacijskih znanosti (IZUM) Aleš Bošnjak in državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec, so danes sporočili z ministrstva za digitalno preobrazbo.
Delegaciji omenjenega generalnega direktorata Evropske komisije so predstavili načrte Slovenije v projektih, povezanih z vzpostavitvijo drugega superračunalnika v Mariboru in tovarne umetne inteligence, ter načrte za sodelovanje pri italijanskem projektu superračunalnika v Bologni, kjer bo Slovenija sodelovala z vložkom pet milijonov evrov.
Viola je po navedbah ministrstva izpostavil pomen sodelovanja Slovenije na tem razpisu in odločitev, da se za sredstva poteguje v dveh projektih, tudi v luči ohranjanja konkurenčnosti države ter predvsem povezanosti z ožjo in širšo regijo.
Samostojna prijava Slovenije, v kateri bo vodilni partner IZUM, bo obsegala dva sklopa. Prvi sklop je namenjen gradnji novega superračunalnika, prilagojenega aplikacijam s področja umetne inteligence, drugi sklop pa obsega vzpostavitev tovarne umetne inteligence, ki dejansko pomeni vzpostavitev ekosistema za razvoj in optimizacijo različnih modelov umetne inteligence, so spomnili na ministrstvu.
S prijavo na razpis si Slovenija obeta predvsem sodelovanje s tujimi strokovnjaki
Slovenija si s prijavo na razpis obeta predvsem sodelovanje s tujimi strokovnjaki, ki že imajo izkušnje s področja razvijanja modelov umetne inteligence, vključitev podjetij, ki bi z modeli umetne inteligence iskala svojo konkurenčno prednost, ter povezanost z regijo in posledično potencialnimi investitorji.
"Z namenom krepitve regionalnega sodelovanja smo k sodelovanju v projektu povabili vse sosednje države. Avstrija in Italija sta že izrazili pripravljenost za sodelovanje, na povratni informaciji Madžarske in Hrvaške še čakamo," so zapisali.
Pri italijanskem projektu, del katerega je Slovenija kot sodelujoča partnerica in ki so ga izvajalci danes prijavili na razpis, Slovenija po navedbah ministrstva vlaga v specifične superračunalniške zmogljivosti, ki podpirajo področje umetne inteligence.
"S tem vložkom Slovenije v nadgradnjo superračunalnika v Bologni, ki bo usmerjen v umetno inteligenco, bodo imeli naši raziskovalci in podjetja možnost dostopati do neprimerno bolj zmogljive superračunalniške infrastrukture. Obenem si obetamo izmenjavo dobrih praks na področju umetne inteligence in vzpostavitev komplementarnega superračunalnika v Sloveniji," so dodali.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi