Slovenski Kavaški klan: kdo so člani ene najnevarnejših kriminalnih združb na Balkanu

29. 11. 2024, 17:27
Deli
Slovenski Kavaški klan: kdo so člani ene najnevarnejših kriminalnih združb na Balkanu (foto: Srdjan Živulovič/Bobo)
Srdjan Živulovič/Bobo

Kavaški klan, zloglasna hudodelska združba iz črnogorske vasi Kavač, je v zadnjem desetletju razširil svoje delovanje po Evropi, vključno s Slovenijo. Ta klan, znan po brutalnosti in smrtonosnih sporih z rivalskim Škaljarskim klanom, je pustil globoke sledi tudi v slovenskem kriminalnem podzemlju.

Kavaški klan izvira iz črnogorske vasi Kavač in se je sprva oblikoval kot del Škaljarskega klana. Razkol med klanoma naj bi se zgodil leta 2014 zaradi spora glede 200-kilogramske pošiljke kokaina v Španiji. Ta razkol je po pripovedovanju poznavalcev razmer sprožil smrtonosno vojno, ki traja še danes in je terjala že več deset življenj, vključno s člani klanov, njihovimi družinskimi člani in kolateralnimi žrtvami.

Vojna med klanoma ni ostala omejena na Črno goro; razširila se je po celotni Evropi, kjer oba klana nadzirata mreže trgovine z drogami, orožjem in pranjem denarja.

Slovenska celica Kavaškega klana

Kavaški klan je svojo mrežo v Sloveniji začel vzpostavljati leta 2018. Slovensko celico naj bi vodila brata Klemen in Blaž Kadivec iz Ljubljane. Klemen je veljal za vodjo, Blaž pa naj bi se po nepreverjenih informacijah ukvarjal z računovodstvom. Združba naj bi v Sloveniji upravljala podjetja za logistiko in prevoze, ki so bila uporabljena za prevoz drog, denarja in orožja.

Oba brata sta trenutno v priporu. Klemen Kadivec je v priporu že od oktobra 2019, osumljen ugrabitve, pri čemer je na sodišču zanikal kakršno koli povezanost s Kavaškim klanom. Njegovega brata Blaža Kadivca so marca 2022 aretirali v Španiji, kjer je bil na begu, nato pa ga je španska policija izročila slovenskim organom pregona.

Slovenska policija je maja 2021 v sodelovanju z Europolom izvedla veliko akcijo, v kateri je aretirala 48 ljudi, od tega 25 slovenskih državljanov. Hišne preiskave so razkrile obsežno delovanje združbe, pri čemer so ključne dokaze pridobili s pomočjo skesancev iz vrst združbe.

Smrtonosni obračuni in umori

Slovenska celica je povezana z več odmevnimi umori in ugrabitvami. Novembra 2019 so člani klana ugrabili Danijela Božića, ki so ga mučili in nato umorili. Njegovo truplo so našli v gozdu pri Okroglem. Božić naj bi bil  skupaj z Igorjem Mančićem in Davidom Šolajo domnevno vpleten v krajo droge v vrednosti 1,5 milijona evrov, kar je sprožilo smrtonosne povračilne ukrepe klana.

Leta 2023 je v Ljubljani prišlo do umora Igorja Mančića, ki naj bi bil v sporu s Klemnom Kadivcem.

S slovensko celico Kavaškega klana naj bi bil povezan tudi Satko Zovko, ki so ga danes našli ustreljenega v avtomobilu na Poti za Brdom v Ljubljani. 

Povezave s korupcijo in pravosodjem

Preiskave Kavaškega klana v Sloveniji so razkrile tudi povezave z nekaterimi uslužbenci pravosodnega sistema. Ena od zaposlenih na ljubljanskem tožilstvu naj bi izdajala zaupne informacije članom klana, kar je otežilo preiskave in pregon.

Pojavili so se tudi sumi, da naj bi kriminalistični inšpektor kupil nepremičnino od članov združbe, kar kaže na globoko korupcijsko mrežo.

Priznanja krivde in nadaljnje preiskave

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so Blaž Kadivec, Drejc Kovač in drugi člani klana že priznali krivdo za nekatere zločine, vključno z umorom Danijela Božića in poskusom umora Žarka Tešanovića. Dogovori o priznanju krivde so del strategije tožilstva za učinkovitejši pregon preostalih članov združbe.

Kavaški klan v Sloveniji predstavlja resno grožnjo tako za varnost kot za pravosodni sistem. Njihove aktivnosti, ki vključujejo trgovino z drogami, umore in korupcijo, kažejo na globalno razsežnost organiziranega kriminala, ki presega meje posameznih držav. Čeprav so organi pregona dosegli pomembne uspehe, je boj proti tako vplivni združbi dolg in zahteva tesno mednarodno sodelovanje.

Kruta usoda ga je prehitro vzela: slovenski pevec bi praznoval 40 let

Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin