Uredništvo | 9. 2. 2024, 22:12

Tudi njim je prekipelo: slovenski kmetje na protestni vožnji, kaj zahtevajo?

Žiga Živulovič jr./Bobo

Po dopoldanskem protestu mladih kmetov na Ptuju, so se zvečer na protestno vožnjo odpravili tudi kmetje iz nekaterih drugih slovenskih krajev.

Zvečer so se na ulice podali kmetje iz Šentjurja, Šmarja, Celja, Šentruperta, Vrha nad Laškim, Zidanega Mosta in Rimskih Toplic, je za N1 pred shodom pojasnil kmet Gregor Planko, ki se je pridružil protestni vožnji. Ob tem je še dejal, da se bodo s traktorji vozili po cestah, a ob tem ne bodo povzročili nobene škode, saj to ni v njihovem interesu. Po družbenem omrežju X so zaokrožili posnetki večerne protestne vožnje kmetov, spodnjega je objavil Laščan Peter Hrastelj.

Želijo biti slišani, šlo je predaleč!

Za omenjeni medij je ptujski kmet dejal, da so s svojo protestno vožnjo skozi center mesta opozorili na "nevzdržne razmere v kmetijstvu." Nasprotujejo vse ostrejši evropski in nacionalni zakonodaji. "Vsemu, kar je po naročilu Evropske uniji, Slovenija prikima," je povedal sogovornik.

Zahtevajo zaščito kmetijskih zemljišč, ki jih država, po njihovem mnenju, "brezbrižno žrtvuje za nesmiselne projekte, kot so suhi zadrževalniki, kolesarske poti, sončne elektrarne in industrijske cone," je zapisano.

"Želimo biti vključeni pri umeščanju objektov v prostor in pri sprejemanju kmetijske politike," so tudi zapisali, prav tako nasprotujejo novim davkom in uvozu "cenene hrane" ter razvrednotenju slovenske kakovostne hrane. Upokojenim kmetom naj se zagotovi dostojna pokojnina, je tudi ena od njihovih zahtev.

Profimedia

Iz Sindikata kmetov Slovenije so sporočili, da z današnjimi protesti niso povezani. Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije, je za TV Slovenija dejal, da kmetje opazujejo, kaj se dogaja po Evropi, protesti jih navdihujejo. "Opazujejo tudi stanje duha v državi, vsemu temu nihče več ne zaupa, ne levi ne desni opciji, zato se samoiniciativno organizirajo," je dodal Medved.