V naslednjih dneh bo marsikdo želel obiskati gore, ki vabijo z očarljivo belino. Pred odhodom pa je treba preveriti nevarnost snežnih plazov ...
Da bi uživali ob radostih gorskega sveta, je potrebno vedeti nekaj osnovnih pravil obnašanja v času nevarnosti snežnih plazov, kot tudi, kdaj je bolje cilj prestaviti na nižje ležeče predele, opozarja Planinska zveza Slovenije.
Ker je trenutno nevarnost precejšnja, se v veliki meri celo odsvetuje obisk gora.
"Nevarnosti snežnih plazov po 5. evropski lestvici je 3. stopnje oziroma znatna. Znatna pomeni tudi precejšnja. S tem razlogom odsvetujemo obisk gora, dokler se snežna odeja ne stabilizira," pišejo pri Planinski zvezi Slovenije.
Nevarnost snežnih plazov po 5-stopenjski evropski lestvici je 3. stopnje oz. znatna. Znatna pomeni tudi PRECEJŠNJA. S tem razlogom ODSVETUJEMO obisk gora, dokler se snežna odeja ne stabilizira.https://t.co/hRhIwWpNXh
— Planinska zveza SI (@planinskazveza) January 20, 2023
V zadnjem plazovnem biltenu je nevarnost snežnih plazov nad nadmorsko višino okoli 1600 m znatna, 3. stopnje, nižje zmerna, 2. stopnje. Zmerna nevarnost je tudi na območju Idrijsko-Cerkljanskega, Škofjeloškega, Polhograjskega.
Vsekakor je pred odhodom v gore treba preveriti nevarnost snežnih plazov, ki je prisotna ves čas in povsod tam, kjer je sneg.
Naj velja, da informacije o tem pridobimo na preverjenih spletnih portalih. Za območje Slovenije sta to Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) in spletni portal CROSSRISK.
Ste vedeli, da imamo za snežni plaz še en izraz?
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"