Zakaj je letos treba plačati prijavnino za nekatera šolska tekmovanja? Ko smo preverjali, kdo je za to odgovoren, smo ugotovili, da se za situacijo, ki je zdaj padla na pleča staršev, pravzaprav skriva vrsta sistemskih napak in sporov, ki so dodali olje na ogenj.
V slovenskih šolah so pretekla leta tekmovanja za učence bila brezplačna. A ne letos. Pred nekaj dnevi so namreč na eni od slovenskih osnovnih šol starše in učence obvestili, da bo potrebno za udeležbo na tekmovanju iz logike plačati kotizacijo v višini štirih evrov na učenca.
Napaka Zveze za tehnično kulturo Slovenije
Priprava in izvedba vsakega tekmovanja nekaj stane. Pri tem je organizatorjem tekmovanj v pomoč Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki vsako leto objavi razpis za sofinanciranje šolskih tekmovanj.
Letos je ministrstvo v ta namen razpisalo 340 tisoč evrov. Dodelili pa so le 169 tisoč evrov. Kljub temu bodo nekatera tekmovanja letos plačljiva, finančno breme pa bo padlo na pleča staršev.
Plačljiva bodo tekmovanja iz logike, biologije, kemije, programiranja, konstruktorstva, modelarstva, naravoslovja, kmetijstva, psihologije in sociologije. To so tekmovanja, ki jih organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije. Ta namreč na razpisu ministrstva ni bila uspešna pri pridobivanju finančnih sredstev. Povsem po lastni napaki.
Niso izpolnjevali pogojev javnega razpisa, natančneje – njihovi pravilniki so bili tisti, ki niso imeli niti v vlogi niti na njihovi spletni strani pravilne določbe, saj niso urejali tekmovanj v skladu s krovnim Pravilnikom o sofinanciranju šolskih tekmovanj. "Pomotoma smo poslali stare pravilnike, namesto veljavnih. V tem obdobju smo postavili novo spletno stran in nanjo smo pomotoma naložili stare pravilnike, te pa smo poslali na ministrstvo. Veljavne pravilnike ministrstvo pozna, saj smo jih priložili k predhodnemu razpisu," nam je pojasnil Aljoša Seljak, vodja projektov tekmovanja iz znanja na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije.
Dopolnitve potem več niso bile možne. "Postopek javnega razpisa je z zakoni in pravilniki opredeljen postopek, izven katerega ni moč delovati. Če formalno popolna vloga ne izpolnjuje pogojev, je v postopku javnega razpisa ni mogoče pozivati na dopolnitve," so nam pojasnili z ministrstva.
Šole strošek prelagajo na starše
Zavedati se je treba, da tekmovanja niso obvezna sestavina v šolskih programih. O sodelovanju na tekmovanjih avtonomno odločajo šole.
Šola se lahko odloči, da se bo udeležila zgolj tistih tekmovanj, ki so brezplačna. Nekatere šole imajo za plačljiva tekmovanja formirane posebne sklade, iz katerih poravnavajo ta strošek, druge pa ta strošek pobirajo od staršev.
"Sredstva ministrstva nikakor ne zadoščajo!"
Šolska tekmovanja se delijo na interesna in selekcijska. Za vsa tekmovanja, ki jih sofinancira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in jih uvrščamo med selekcijska, obstaja prepoved zaračunavanja prijavnine.
Kljub temu organizatorji trdijo, da finančna sredstva ministrstva ne pokrijejo vseh stroškov priprave tekmovanja. "Na razpisu pridobljena sredstva nikakor ne zadoščajo za pripravo in izvedbo tekmovanj. Če je tekmovanje selekcijsko in sofinancirano s strani ministrstva, kotizacije niti ne smemo pobirati – ne glede na to, da odobrena sredstva ministrstva ne pokrijejo vseh stroškov. Še posebej pa ne stroškov udeležbe mladih na evropskih/mednarodnih olimpijadah, ki pa so hkrati pogoj za pridobitev sredstev za selekcijska tekmovanja. Vsekakor razpisi za ta tekmovanja s strani države niso urejeni in je skoraj celotno stroškovno breme določenega evropskega/mednarodnega tekmovanja na strani organizatorja," je za Metropolitan.si bil kritičen Seljak.
Za ostala tekmovanja – tista, ki jih ministrstvo sicer sofinancira, a jih uvrščamo med interesna – in vsa ostala, ki jih ministrstvo ne sofinancira, prepovedi zaračunavanja prijavnine ni. Interesna sicer imajo omejitve – če prihodek iz prijavnin preseže stroške tekmovanja, organizator stroškov ne more uveljavljati na ministrstvu. Tekmovanja, ki ne prejmejo sredstev vsakoletnega razpisa ministrstva, višino prijavnine določajo sama.
Pred leti sta se zveza in ministrstvo že sprla na Računskem sodišču
Leta 2017 so na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije, Ministrstvo za izobraževanje in vzgojo zaradi mnenja, da razpisi za tekmovanja s strani države niso urejeni, že prijavili na Računsko sodišče. Očitki Zveze za tehnično kulturo Slovenije so takrat leteli predvsem na Zavod Republike Slovenije za šolstvo, da zelo arbitrarno odloča o podpori različnim tekmovanjem. Na podlagi ugotovitev je ministrstvo moralo sprejeti popravljalne ukrepe in urediti področje.
Na zvezi niso želeli komentirati vprašanja, ali menijo, da se jim ministrstvo zdaj za to prijavo na Računsko sodišče maščuje. So pa pojasnili, da kljub temu, da so po tem na ministrstvu uvedli nova pravila, ni nič bolje: "Nova pravila, ki jih je za tem vzpostavilo ministrstvo za šolstvo – žal – niso zadovoljivo rešila vseh s tekmovanji povezanih vprašanj. Tako niti ni dovolj sredstev za kakovostno izvedbo tekmovanj niti ni sredstev za vzdrževanje potrebne infrastrukture in usposabljanje mentorjev. Obenem pa tudi neprimernega sklada za pripravo in izvedbo udeležbe najboljših mladih na evropskih/mednarodnih olimpijadah. To zadnje organizatorje tekmovanj redno potiska v finančne minuse."
Tekmovanja le že za otroke iz premožnih družin?
Ena izmed skrbi staršev je, da bi kotizacija onemogočila dostop do tekmovanj za nadarjene otroke iz manj premožnih družin. Tekmovanja namreč niso le priložnost za dokazovanje znanja, temveč lahko tudi vplivajo na pridobitev Zoisovih štipendij, ki so ključne za mnoge nadarjene učence. "Naša želja je, da so tekmovanja dostopna vsem," poudari Seljak, vendar pa je dejstvo, da obstaja tveganje, da bodo tekmovanja, ki bi morala biti prostor spodbujanja talentov, postala privilegij le za tiste, ki si jih lahko privoščijo.