26. 5. 2023, 21:19 | Vir: STA
Sprejeta ljubljansko-haaška konvencija: "To je zgodovinski dosežek"
Sprejeli so jo po skoraj dveh tednih pogajanj, na katerih je od 15. maja sodelovalo 300 strokovnjakov s področja mednarodnega javnega in mednarodnega kazenskega prava.
Na diplomatski konferenci v Ljubljani so po intenzivnih pogajanjih sprejeli ljubljansko - haaško konvencijo, ki bo državam omogočila mednarodno sodelovanje pri preiskavah in pregonu najhujših zločinov.
Ljubljansko-haaško konvencijo oziroma Konvencijo o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost, vojnih hudodelstev in drugih mednarodnih hudodelstev so na diplomatski konferenci sprejeli po skoraj dveh tednih pogajanj, na katerih je od 15. maja sodelovalo skoraj 300 strokovnjakov s področja mednarodnega javnega in mednarodnega kazenskega prava.
The Ljubljana-Hague Convention is adopted! 👏
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) May 26, 2023
This will finally fill the legal vacuum in the field of int. legal aid & extradition against alleged perpetrators of the most serious int. crimes.
Thank you to the initiating & supporting States. 🙏#DipConMLA #LjubljanaMLA pic.twitter.com/Di81JQXNoG
Konvencija v skoraj sto členih poleg preambule in končnih določb v sedmih poglavjih določa osrednje organe za sodelovanje, definicije in položaj žrtev, prič, strokovnjakov in drugih oseb, ureja mednarodno pravno pomoč in postopke izročitev, premestitev obsojenih oseb ter postopke reševanja sporov.
To je tudi prva večja mednarodna pogodba s področja mednarodnega kazenskega prava po rimskem statutu. Podpis konvencije je predviden v začetku prihodnjega leta v Haagu, da stopi v veljavo, pa jo bo moralo ratificirati najmanj 15 držav.
Ministrica Fajon se je pobudnicam konvencije ob zaključku konference zahvalila za njihovo izjemno sodelovanje in prijateljstvo. "Brez vaše predanosti, strokovnega znanja in politične volje bi bila desetletna prizadevanja za spodbujanje in ozaveščanje o pomenu konvencije MLA zaman," je dejala. Slovenija v ponudi sodeluje že več kot 12 let.
"Ljubljansko-haaška konvencija bo okrepila sodelovanje med državami pri preiskovanju in pregonu najhujših kaznivih dejanj ter povečala naše zmogljivosti v boju proti nekaznovanosti. Naše besede "Nikoli več!" bo preoblikovala v konkretne ukrepe." - MZEZ @tfajon na #DipConMLA. pic.twitter.com/holGtkQfHp
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) May 26, 2023
"Sprejetje ljubljansko - haaške konvencije je zgodovinski dosežek, ki predstavlja velik korak naprej v našem skupnem boju proti nekaznovanosti in iskanju pravice za najhujša kazniva dejanja. S to konvencijo tudi mnogokrat izrečene besede 'Nikoli več!' spreminjamo v dejanske ukrepe," je poudarila vodja slovenske diplomacije.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice