Vučić napovedal novo vlado ali volitve: slovenski strokovnjak o prelomnem trenutku v Srbiji

28. 1. 2025, 22:44 | Vir: STA
Deli

Preberite, kaj o dogajanju pravi slovenski raziskovalec.

V naslednjih desetih dneh se bomo odločili, ali gremo v sestavo nove vlade ali na volitve, je po izredni seji srbske vlade sporočil predsednik države Aleksandar Vučić, potem ko je zaradi napada na študente v Novem Sadu odstopil premier Miloš Vučević. Na vprašanje o morebitnih kandidatih za premierja Vučić ni želel odgovoriti. "Situacija nas je vse presenetila. Nimamo kandidatov. In zoperstavil se bom falangam, ki napadajo prostore političnih nasprotnikov," je v izjavi za medije po seji vlade dejal Vučić. Pojasnil je, da se je začel 30-dnevni rok za izbiro nove vlade, v nasprotnem primeru sledijo predčasne volitve.

Državljane je pozval, naj ne nasedajo provokacijam, rekoč da Srbija ne potrebuje nasilja. "Srbija bo ohranila mir. V naslednjih desetih dneh se bomo odločili, ali bomo šli na volitve ali bomo sestavili novo vlado," je dejal.

"Nekateri izvajajo nasilje vsak dan na vse možne načine. Tu se na vse možne načine spodbuja nezakonito vedenje. To velja za normalno, velja za običajno," je dejal Vučić, toda kljub temu dodal, da so napadalci v Novem Sadu povzročili veliko škodo stranki SNS.

Odstop premierja

Srbski premier Miloš Vučević je po napadu na študente v Novem Sadu, v katerem je bilo huje poškodovano dekle, napovedal odstop s položaja, smo poročali. Na položaju bo ostal do izbire novega predsednika vlade. Kot je dejal, bo z njegovim odstopom tudi celotna vladna ekipa opravljala le še tekoče posle.

Miloš Vučević

Srbski premier Miloš Vučević je po mesecih protestov naznanil svoj odstop.

Profimedia

Njegov odhod predstavlja največjo zmago protestniškega gibanja, ki s študenti na čelu vztraja na ulicah od zrušitve nadstreška v Novem Sadu 1. novembra lani, ki je terjala 15 življenj. Odstop je po treh mesecih protestov v državi, ki so se začeli po novembrskem smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, napovedal tudi novosadski župan Milan Đurić.

Policija po napadu na študente v Novem Sadu privedla štiri osumljence

Kmalu po tem, ko je Vučević napovedal odstop, je srbska policija privedla štiri osumljence za napad na skupino študentov v Novem Sadu, v katerem je bilo huje poškodovano dekle. Novosadsko državno tožilstvo je napad opredelilo kot kaznivo dejanje povzročitve hudih telesnih poškodb in nasilniškega vedenja. Za četverico je odredilo pripor.

Spomnimo: ponoči se je zgodil grozljiv napad na študente

V Novem Sadu je skupina moških z bejzbolskimi kiji ponoči, v času 24-urne blokade, napadla več študentov. Pri tem je huje poškodovala dekle, ki ima izpahnjeno čeljust in poškodbe po celem telesu. Zdravi se v kliničnem centru. Dva od napadalcev sta po navedbah študentov prišla iz prostorov vladajoče Srbske napredne stranke (SNS).

V luči napada so danes popoldne znova potekali protesti v številnih mestih po vsej Srbiji, med njimi v Beogradu, Novem Sadu, Nišu, Kragujevcu, Kraljevu, Čačku, Zrenjaninu in Leskovcu. Protest so študenti napovedali ob koncu 24-urne blokade Autokomande, enega največjih prometnih vozlišč v Beogradu, ki se ga je udeležilo na tisoče ljudi.

Kočan: "Odstop Vučevića protestov v Srbiji ne bo umiril"

Odstopa srbskega premierja Miloša Vučevića in novosadskega župana Milana Đurića verjetno ne bosta pripeljala do znatnega pojenjanja pritiska protestnikov v državi, je povedal raziskovalec Faris Kočan. Ocenil je, da se srbski predsednik Aleksandar Vučić začenja obnašati, kot da je del protestov in da paradoksalno postaja njihov glas.

Faris Kočan

Raziskovalec Faris Kočan

Nebojša Tejić/STA

"Protest je vrelišče doživel ravno včeraj, ko je prišlo do blokade Autokomande, enega največjih prometnih vozlišč v Beogradu. Temu je morala slediti tudi ustrezna politična reakcija," je odstopa Vučevića in Đurića komentiral Kočan, raziskovalec na Centru za mednarodne odnose na ljubljanski Fakulteti za družbene vede.

Zanimivo se mu zdi, da odstopa nista neposredno povezana z večmesečnimi protesti po novembrskem smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, temveč z večernim napadom na študentko s strani privržencev oziroma članov vladajoče Srbske napredne stranke (SNS), in to ravno v Novem Sadu. "S tem je bil obema omogočen odstop zaradi nasilnega izgreda in njune objektivne odgovornosti kot (vodilnih) funkcionarjev stranke," je povedal.

Vučević in Đurić tako po mnenju Kočana ne odstopata zaradi "tragedije in podjarmljenosti vseh družbenih podsistemov v Srbiji", temveč zaradi nedopustnosti nasilja. "V tej luči lahko gradimo na oceni, da gre za obliko Vučićevega poskusa 'političnega resetiranja', na način, da jasno pokaže, kje je absolutna rdeča črta – nasilne reakcije na mirne protestnike," je dodal.

Pri tem je poudaril, da se Vučić zaveda, da če bo prišlo do nasilnih izgredov podpornikov strank, bo posledično prišlo do novega in še bolj intenzivnega vala protestov. "In takrat se lahko puščica zahtev obrne neposredno nanj. Do sedaj namreč njegov odstop ni uradna zahteva protestnikov," je dejal.

Kljub odločitvi Vučevića in Đurića o odstopu Kočan meni, da za zdaj ni pričakovati, da bi prišlo do znatnega pojenjanja pritiska protestnikov. Študentje so namreč že napovedali nov val protestov.

Hkrati je ocenil, da se Vučić v zadnjih dneh začenja obnašati "kot da je del študentskih protestov, kot da je on tisti, ki usmerja zahteve študentov neposredno na vlado in na njih vrši pritisk, oziroma kot da – paradoksalno – postaja njihov glas". Pri tem je spomnil, da je Vučić med drugim naznanil pomilostitve protestnikov in profesorjev ter govoril o umiku prekrškovnih postopkov.

Aleksandar Vučić

Slovenski raziskovalec Faris Kočan je ocenil, da se srbski predsednik Aleksandar Vučić začenja obnašati, kot da je del protestov in da paradoksalno postaja njihov glas.

Profimedia

"Začel se je obnašati, kot da ne zaupa tej vladi, kot da išče objektivno odgovornost v vladi in med člani SNS. In da tudi on terja odgovore. Pri tem se vidijo zametki politike turškega predsednika (Recepa Tayyipa) Erdogana," meni Kočan.

Kot je pojasnil, objektivno odgovornost in gnev prebivalcev prevzemajo igralci, ki jih je Vučić ustvaril, sam pa s tem ohranja distanco med funkcijama predsednika države in predsednika vlade. "Predsednik vlade tako postaja oblika 'tamponske cone' in hkrati izoliran od političnega vsakdana vlade, čeprav je v praksi vse prej kot to," je dodal.

Prepričan je, da je Vučević eden od najtesnejših političnih sopotnikov Vučića. Tudi zato ne pričakuje, da bi se Vučević skušal na kakršen koli način maščevati Vučiću ali SNS, ali pa organizirati notranji prevrat v stranki.

Prav tako meni, da institut predčasnih volitev na točki, ko so protesti v polnem razmahu, ni najverjetnejši scenarij, češ da bi v povolilni realnosti lahko prišlo do predrugačenih zahtev, pri čemer bi "protestniki prevpraševali legalnost volitev, ki so na papirju sicer svobodne, a že dolgo več ne poštene". Vučić se je po njegovih besedah znašel v zanj povsem novi realnosti, kot je ni imel v zadnjem desetletju. "Skratka, nahaja se na najtežji točki njegove politične kariere," je še dodal.

Moški, rojeni v teh 3 astroloških znamenjih, so težki kot kamen: nikar se ne poročite z njimi

Novo na Metroplay: Ana Grdadolnik o nastopu na letošnji Emi, glasbeni karieri in prostem času