Kaj storiti, ko vam naravna nesreča onemogoča odhod na delo?

7. 8. 2023, 11:02 | Vir: STA
Deli
Kaj storiti, ko vam naravna nesreča onemogoča odhod na delo? (foto: Igor Kupljenik /BOBO)
Igor Kupljenik /BOBO

Takšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče.

Zaradi poplav, ki so v minulih dneh zajele Slovenijo, mnogi delavci ne morejo na delo, nekatera podjetja pa sploh ne obratujejo.

Delovna zakonodaja za tovrstne primere predvideva več možnosti: odsotnost z dela zaradi višje sile ali zaradi posebnih okoliščin, čakanje na delo, letni dopust in neplačani dopust.

Marsikje delavci v teh dneh zaradi ujm in poplav niso mogli priti na delo bodisi so prišli, pa so zaradi nepredvidenih vremenskih razmer ali z njimi povezanih dogodkov oziroma okoliščin delovno mesto zapustili predčasno. Številni bodo odsotni tudi v prihodnjih dneh. Skladno s tem so na ministrstvu za delo objavili pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče.

Delovna zakonodaja, osrednji je zakon o delovnih razmerjih, predvideva za primere odsotnosti in nemožnosti opravljanja dela ter tudi za namen opravljanja drugega dela ali dela na drugem kraju več možnosti, so poudarili.

Legendarna hrvaška avtorica: Na perverzen način sem vesela, da imam raka

Delavcem in delodajalcem so na področju odsotnosti z dela na voljo instituti odsotnost z dela zaradi višje sile; odsotnost z dela zaradi posebnih okoliščin (hujša nesreča, ki zadane delavca); čakanje na delo, ko delodajalec ne more zagotavljati dela; izraba letnega dopusta in neplačani dopust, so našteli.

Z vidika organizacije dela sta po njihovih navedbah pomembni predvsem možnost začasne spremembe vrste in kraja opravljanja dela oziroma odreditev drugega dela in dela na domu ter odreditev dodatnega dela v primerih naravne ali druge nesreče.

Poškodovana kanalizacijska cev v Kranju: nam grozi ekološka katastrofa?

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"