A. B./STA | 11. 1. 2023, 13:03
Ministrstvo se je končno zavzelo za pravice študentov: kos pice ni polnovreden obrok in ni kosilo
Z novim letom je v sistemu subvencionirane študentske prehrane prišlo do sprememb, zaradi katerih morajo študentje za obrok odšteti konkretno več.
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je z novim letom sporočila, da so se na področju študentske prehrane uvedle spremembe, ki so spremenile cene obrokov. V sistem je vstopilo tudi nekaj novih ponudnikov, prav tako pa nekateri ponudniki s 1. januarjem več ne nudijo študentske prehrane, so zapisali. A študente je presenetilo, da so se cene dvignile za več kot en evro, kar pomeni, da ena ura dela prek študentske napotnice več ne bo dovolj, da bi pokrili obrok.
Posluh študentom je izkazal minister Luka Mesec, ki se je sestal s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in z njimi sklenil tri ključne dogovore, ki bodo ubesedeni v zakonu. Slednji se bo zavzemal za dvig subvencije za študentske bone in prinesel še nekaj dodatnih sprememb.
Mesec: vsebina subvencioniranih obrokov je pomanjkljiva
Uvodoma je minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izpostavil pomanjkljivo vsebino subvencioniranih obrokov. S tem se je navezoval na jedilnike določenih ponudnikov, kjer kot polnovreden obrok obravnavajo kos pice, sadje in juho, zanj pa morajo študentje odšteti 5,5 evra; ''kar seveda ni namen študentske prehrane niti ni to nekaj, kar bi država subvencionirala,'' je pojasnil in dodal, da kos pice ni polnovreden obrok, niti kosilo, zato bo ministrstvo do 31. januarja pripravilo izhodišča za prenovo kriterijev študentske prehrane.
S tem namenom bodo okrepili tudi sprotni nadzor kakovosti prehrane, s čimer si prizadevajo, da bi bili obroki kakovostni in polnovredni. Napovedal je tudi sankcije za kršitev ponudnikov. V primeru, da sprememb ne bodo uvedli, bodo izločeni iz sistema.
Dodaten evro bo plačala država
S sklicem na zvišanje cene študentskih obrokov je obljubil, da bo dodaten evro, ki ga morajo študenti po novih uvedenih spremembah odšteti za subvencioniran obrok, prevzela država. Ministrstvo je po besedah Mesca za to že dalo zeleno luč, zakon naj bi bil že v pripravi.
Država je lani za subvencioniranje študentske prehrane namenila 12 milijonov evrov, letos je temu namenjenih 4 milijone več, skupno 16 milijonov.
Kakšen je bil odziv ŠOS?
Predsednico ŠOS Marike Grubar veseli, da je bil odziv na ministrstvu hiter in da so se uspeli uskladiti v smeri, ki bo dobra za študente. Morda je bilo na mnenje res treba počakati nekaj dni, a si je za take stvari po njenih besedah treba vzeti čas, narediti analizo področja in dobro premisliti.
Ob tem je poudarila, da je za celoten sistem študentske prehrane oz. da ta sploh obstane pomembna raznolika ponudba in predvsem zdrav obrok. "Želimo si, da bi v prihodnje ravno s sodelovanjem in poostrenim nadzorom dosegli, da bi ti obroki ustrezali razpisom in tudi da bodo razpisi to v prihodnje dodatno spodbujali," je dejala.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev