12. 3. 2024, 22:18 | Vir: STA
Študenti v enem tednu zbrali več kot 40.000 podpisov, to so njihove zahteve
Študentska organizacija je zaključila zbiranjem podpisov v podporo predlogu zakona za urejanje položaja študentov. Od 3. do 10. marca so zbrali več kot 40.000 podpisov.
Med ukrepi za izboljšanje vsakdana študentov predlagajo dvig minimalne urne postavke študentskega dela in subvencije študentske prehrane ter uvedbo brezplačnega javnega prevoza.
Kot so sporočili iz krovne študentske organizacije (ŠOS), zakon za urejanje položaja študentov posega v 10 področnih zakonov in vključuje 19 ukrepov, s katerimi naslavlja nekatere ključne problematike študentov in dijakov.
Med najpomembnejše spadajo dvig minimalne bruto urne postavke za študentsko delo na 7,58 evra bruto, dvig subvencije za študentsko prehrano na 5,17 evra, omejevanje prispevkov za študij, uvedbo brezplačnih vozovnic javnega potniškega prometa za dijake in študente ter zagotovitev brezplačnega zdravstvenega zavarovanja za vse študente.
Podporo zakonu so na terenu zbirale študentska organizacija univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter lokalni študentski klubi, ki so v enem samem tednu zbrali 28.718 fizičnih podpisov podpore, poleg 11.316 elektronskih podpisov, ki jih je ŠOS zbrala na spletni strani kajpami.si. Veliko aktivacijo je z zbiranjem izkazala tudi Dijaška organizacija Slovenije v sodelovanju z dijaškimi skupnostmi, so zapisali.
Ob tem so navedli, da so se v preteklem tednu že srečali s predstavniki nekaterih poslanskih skupin, ki so večino ukrepov v predlogu podprle, sestanke pa bodo nadaljevali v prihajajočem tednu.
"Zelo smo veseli podpore predlogu zakona, ki naslavlja resnične težave, s katerimi se mladi danes srečujejo. Odobravajoče besede, ki smo jih v preteklem tednu slišali med dijaki, študenti in drugimi skupinami nas spodbujajo in motivirajo, da ukrepe v zakonu v celoti peljemo skozi zakonodajni postopek. Verjamemo, da bodo tudi poslanci državnega zbora slišali glas mladih in prepoznali močno podporo, ki jo imamo za sprejem predlaganih ukrepov," so v sporočilu za javnost povzeli besede predsednice ŠOS Marike Grubar, ki zapušča položaj.
V ŠOS so namreč prav danespodelili enoletni mandat vodenja organizacije študentu Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani Luki Mihaliču, na mesto generalne sekretarke ŠOS pa so imenovali Amando Teršar, dosedanjo predstavnico ŠOS na Evropski študentski uniji (ESU).
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi