Študentje na nogah: urna postavka za delo nižja kot subvencioniran obrok

2. 1. 2023, 16:03 | A. B.
Deli
Študentje na nogah: urna postavka za delo nižja kot subvencioniran obrok (foto: Profimedia)
Profimedia

Spremembe na področju subvencionirane študentske prehrane so v novem letu prinesle kar nekaj hude krvi. Študentje se sprašujejo, zakaj tovrstne uredbe in ali je pravično, da plačujejo toliko, kot bi, če subvencije ne bi imeli. 

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je z novim letom sporočila, da so se na področju študentske prehrane uvedle spremembe, ki so spremenile cene obrokov.  V sistem je vstopilo tudi nekaj novih ponudnikov, prav tako pa nekateri ponudniki s 1. januarjem več ne nudijo študentske prehrane, so zapisali.

A študente je presenetilo, da so se cene dvignile za več kot en evro, kar pomeni, da ena ura dela prek študentske napotnice več ne do dovolj, da bi pokrili obrok. 

Novo leto, višje cene

"S 1. januarjem je prišlo do zvišanja subvencije na 3,5 evra iz prejšnjih 2,82 evra, povišala se je tudi maksimalna vrednost obroka na 9 evrov," lahko preberemo v sporočilu za javnost, ki narekuje zvišanje cene za posamezne obroke, ki so s strani ponudnikov ponujene osebam z veljavnim statusom študenta. "Novo najvišje doplačilo za študentske obroke ne bo več 4,21 EUR, ampak kar 5,5 evra," je o tem zapisal eden izmed študentov na Facebooku in dodal: "Da ne govorimo o tem, da so se porcije v večini restavracij zmanjšale, tudi število ponudnikov ni bistveno višje," s čimer se je skliceval na zapis ŠOS, v katerem so pojasnili, da so se sistemu pridružili novi ponudniki. 

Študentje so zgroženi predvsem zaradi primerjave cene obroka glede na minimalno urno postavko študentskega dela. Ta namreč po trenutnem zakonu znaša 5,21 evra, malice večina nima plačane, kar pomeni, da ena ura dela prek študentske napotnice z novim letom več ne bo dovolj za kritje stroškov obroka. 

Nekateri še vedno niso prejeli covid dodatka

Nedavno smo poročali o tem, da je Urad RS za zaščito in reševanje (URSZR) delodajalcem poslal ponovni poziv k predložitvi ustreznih zahtevkov za izplačilo dodatka dijakom in študentom, ki so v času med novembrom 2021 in junijem 2022 opravljali dela oskrbe COVID-19 bolnikov ali sodelovali pri mobilnem testiranju in cepljenju, je v objavi za javnost zapisal ŠOS in s tem izpostavil pereč problem. Nekateri študentje namreč še vedno niso prejeli plačila, ki jim ne le pripada po zakonu, temveč so zanj žrtvovali tudi svoje zdravje. 

Delodajalci, ki jih dijaki in študenti izpostavljajo kot problematične, so zapisani na spodnji fotografiji. Medtem na ŠOS poudarjajo: "Navedeni delodajalci so tisti, ki jih dijaki in študenti izpostavljajo kot problematične pri izplačevanju dodatkov. Te je MORS že kontaktiral, vendar do oddanih prispevkov zaenkrat še po naših informacijah ni prišlo."

Ob tem na uradu sporočajo, da imajo dijaki in študenti, na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja, možnost vpogleda v zahtevke, ki so jih zanje delodajalci posredovali pristojni izpostavi URSZR.

 Študenti na nogah: ljubljanski bistro jim je odmeril čas za kosilo

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem