N. V. | 10. 12. 2024, 16:03
Država ponuja (bajne) subvencije za zaposlitev diplomantov, podjetnikov v Sloveniji pa to niti malo ne gane
Čeprav se zdi privlačno, da lahko za zaposlitev diplomanta prejmeš subvencijo do 66 tisoč evrov, se podjetja na razpis ne prijavljajo.
Na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR), ki ga vodi minister Aleksander Jevšek, so spet objavili javni razpis, ki podjetjem z obmejnih problemskih območij, to je 87 občin, omogoča sofinanciranje zaposlitve diplomanta na razvojnem projektu. Čeprav se zdi na prvi pogled privlačno, da lahko za zaposlitev diplomanta prejmeš subvencijo, natančneje do 66 tisoč evrov, se podjetja na prvi razpis niso prijavljala.
Subvencije za zaposlovanje diplomantov
Sofinancirajo stroške dela diplomantov visokošolskega, univerzitetnega in podiplomskega študija, ki bodo v obliki projektno naravnanega dela v podjetjih, ki delujejo na OPO, pomagali pri razvoju izdelkov ali storitev, s katerimi želi določeno podjetje priti na trg in s čimer bo podjetje izboljšalo učinkovitost in dobičkonosnost svojega poslovanja. Zaposlitev sofinancirajo do največ 66 tisoč evrov.
Ob tem mora podjetje upoštevati, da gre za pomoč po pravilu de minimis – torej prijavitelj te kvote ne sme imeti že zapolnjene. V okviru pravila de minimis podjetje v zaporednih treh koledarskih letih ne sme preseči skupne državne pomoči 300 tisoč evrov.
Upravičeni so stroški plač do višine bruto 2 za plače ter stroški regresa zaposlenih diplomantov na projektu. Vrednosti upravičenega bruto bruto zneska plače za posamezne ravni izobrazbe diplomanta ne smejo preseči teh zneskov:
- 1470 evrov za diplomante prve bolonjske stopnje (ali prejšnje visokošolske strokovne programe),
- 2 tisoč evrov za diplomante druge bolonjske stopnje (oziroma zaključene univerzitetne izobrazbe, univ. dipl.),
- 2730 evrov za diplomante tretje bolonjske stopnje (oziroma znanstveni magisterij in doktorat).
Po tem javnem razpisu je mogoče dobiti subvencijo, če za diplomanta velja, da:
- ima končane vse obveznosti visokošolskih programov prve, druge ali tretje bolonjske stopnje oziroma enakovredno izobrazbo po starih izobraževalnih programih in išče zaposlitev,
- od pridobitve diplome ni preteklo več kot dve leti,
- ni bil v rednem delovnem razmerju pri prijavitelju zadnjih šest mesecev pred objavo tega javnega razpisa.
Podjetje, ki se prijavlja na razpis, mora v vlogi navesti konkretnega kandidata, ki ga namerava zaposliti. Vključitev diplomantov v delo pri razvojnih projektih podjetij se mora izvajati v podjetjih na lokaciji, ki sodi pod OPO. Diplomant mora sodelovati pri razvoju izdelka ali storitve že v začetni fazi.
Razpis je za podjetja neprivlačen
Prvi razpis so podjetja bolj kot ne spregledala ali pa se niso zmenila zanj. Razlogi za to se skrivajo v tem, da v marsikaterem podjetju za ta razpis niti niso vedeli – tisti, ki pa so, pravijo, da je bilo skoraj nemogoče imeti v času, ki je bil na voljo za oddajo vloge, "na zalogi" pravega kandidata za zaposlitev. Veliko bolje bi bilo, da bi bil razpis ves čas odprt in bi bil za zaposlovalce denar na voljo takrat, ko bi imeli dejansko na voljo tudi kandidata za zaposlitev, so sporočali podjetniki. V podjetjih so še ocenili, da je preveč obveznosti in birokracije za premalo izkupička ter da so pogoji za ustreznega kandidata preozki, tako da noben kandidat v času oddaje vloge pravzaprav ni ustrezal.
Na prvem razpisu so za te subvencije namenili 2 milijona evrov, podjetja so imela na voljo dva prijavna roka. Na prvi razpisni rok niso prejeli nobene prijave, na drugega sta prispeli dve. Dvema prijavljenima podjetjema so odobrili skupno sofinanciranje v višini malo več kot 67 tisočakov, torej tri odstotke razpoložljive vsote. Eden od prejemnikov je zaradi razlogov na njegovi strani odstopil od pogodbe, pravijo na MKRR. Tako je denar ostal.
Ministrstvo z novim razpisom
Zdaj pa je MKRR objavil enak razpis. Zapis je tako rekoč res nespremenjen, edino denarja je na voljo manj – pol milijona evrov – prijavni rok je le en. Vloge zbirajo do 15. januarja 2025.
Sicer pa vsebinsko niso spreminjali ničesar – čeprav so iz podjetniških krogov na ministrstvo sporočili, zakaj razpis ni privlačen in se pravzaprav nanj skoraj nemogoče prijaviti. Na ministrstvu za Finance pojasnjujejo, da vsebine razpisa niso spreminjali, saj so pri tem vezani na pravila: "Pri javnem razpisu – v primerjavi s prejšnjim – ni sprememb, saj smo glede pogojev razpisa in vsebine vezani na določila Programa razvojnih spodbud za obmejna problemska območja (OPO) 2022–2025 in uredbe de minimis." Se pa zavedajo, da razpis ni vabljiv za podjetnike: "Če tudi pri tem razpisu ne bo uspeha, bomo vsekakor pri pripravi novega programa OPO 2026–2029 ta ukrep spremenili."
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del