Opičje koze povzroča virus, soroden virusu, ki je kriv za bolezen črnih koz, ki je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980. Simptomi pri okužbi so lahko blagi ali resni.
Po informacijah N1 so v Sloveniji potrdili prvi primer opičjih koz. Bolnika v ponedeljek niso hospitalizirali na infekcijski kliniki v UKC Ljubljana, iz tega pa je najbrž mogoče sklepati, da gre za blažjo obliko bolezni, še dodajajo na N1.
Gre za moškega, ki se je po informacijah N1 vrnil iz tujine, in sicer s Kanarskih otokov.
A brief thread on the #dermatologic exam for #monkeypox!
— Steven Chen 陳持威, MD, MPH, MHPEd (@DrStevenTChen) May 22, 2022
Caveat: I myself have not seen a MPX patient, but am piecing information together for my #dermtwitter and #medtwitter colleagues! #MedEd #FOAMEd #tweetorial
PC:https://t.co/YTDZGSdALA
1/ pic.twitter.com/y3QBWLl7PJ
Kaj so opičje koze?
Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje lahko pride do izpuščajev in ran, ki so občasno tudi boleče.
Bolezen se sicer najpogosteje pojavlja v tropskih goznatih predelih Centralne in Zahodne Afrike.
Do prenosa prihaja tudi med ljudmi, in sicer ob stiku s kožnimi ranami okuženega ali ob stiku z materiali, ki so se dotikali kože okuženega. Prav tako lahko pride do okužbe z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično. Okužba se torej širi med osebami, ki so med seboj v tesnem stiku.
NIJZ: kdor je bil cepljen proti črnim kozam, je proti bolezni vsaj delno zaščiten