Uredništvo | 9. 9. 2024, 13:52

Šokantna resnica: zaradi tega vsako leto umre več kot 700.000 ljudi

Profimedia

Začnimo pogovor, preprečimo tragedije: preprost korak, ki lahko reši življenja ...

Samomor je velik javnozdravstveni problem z daljnosežnimi socialnimi, čustvenimi in gospodarskimi posledicami. Ocenjuje se, da se trenutno na svetu zgodi več kot 700 tisoč samomorov na leto, pri čemer vemo, da vsak močno prizadene veliko več ljudi. Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora, ki ga obeležujemo 10. septembra, se Zbornica – Zveza skupaj s svojo Sekcijo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v psihiatriji pridružuje aktivnostim Mednarodne zveze za preprečevanje samomora.

Samomor ostaja ključno svetovno vprašanje, ki vpliva na posameznike in skupnosti po vsem svetu. Cilj projekta Mednarodne zveze za preprečevanje samomora Spreminjajmo razumevanje samomora je spodbuditi posameznike, skupnosti, organizacije in vlade k odprtim in iskrenim razpravam o samomoru in samomorilnem vedenju. S tem je povezan tudi poziv k ukrepanju, ki se glasi: "Pričnimo pogovor!"

Unsplash.com/Luis Galvez

Z začetkom teh ključnih pogovorov je mogoče odpraviti ovire, povečati ozaveščenost ter ustvariti boljšo kulturo razumevanja in podpore. Spreminjanje razumevanja samomora pomeni spreminjanje našega dojemanja tega zapletenega vprašanja, sporočajo iz Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v psihiatriji pri Zbornici – Zvezi. Gre za premik od kulture molka in nerazumevanja h kulturi odprtosti, empatije in podpore. 

"Spreminjanje razumevanja zahteva sistemske spremembe. To pomeni zagovarjanje večsektorskih politik, ki dajejo prednost duševnemu zdravju, povečujejo dostop do oskrbe in zagotavljajo podporo tistim, ki jo potrebujejo. Pomeni vlaganje v raziskave za boljše razumevanje zapletenosti samomora in v razvoj na dokazih temelječih ukrepov," meni Aljoša Lapanja, predsednik Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v psihiatriji.

Spreminjanje razumevanja samomora pomeni spodbujanje empatije in sočutja do tistih, ki se spopadajo s težavami. Pomeni razumevanje, da so samomorilne misli in občutki znak neizmerne bolečine in stiske, vendar govorjenje o samomorilnih mislih ne povečuje njihove prisotnosti ali pojavnosti. Pomeni poslušati brez obsojanja, ponuditi podporo in usmerjati posameznike k pomoči, poudarjajo v Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v psihiatriji.

Začnimo pogovor in prisluhnimo sočloveku

"Na področju prepoznavanja samomorilne ogroženosti in preventive samomora imamo izvajalci zdravstvene in babiške nege zelo pomembno vlogo. Še zlasti to velja za zaposlene v službah nujne medicinske pomoči, družinske medicine ter na področju duševnega zdravja in psihiatrije. Naša skupna naloga in odgovornost je, da se opolnomočimo s strokovnim znanjem o dejavnikih tveganja, ustreznih pristopih in terapevtski komunikaciji, ki je temeljni gradnik terapevtskega medosebnega odnosa med medicinsko sestro in pacientom, v katerem bo pacient lahko zaupal svoje najgloblje čustvene stiske in sprejel strokovno pomoč. Torej, vedno in povsod začnimo pogovor in prisluhnimo sočloveku," je še povedal Aljoša Lapanja.

Večja pozornost, namenjena vprašanju samomora, je lahko preobremenjujoča za tiste, ki so samomor doživeli ali živijo z njim. Ključno je zavedati se, da je svetovni dan preprečevanja samomora dan, namenjen ozaveščanju, spodbujanju sprememb ter zagotavljanju podpornega občutka skupnosti in razumevanja za osebe z doživeto ali živo izkušnjo samomora.

Zbornica – Zveza in Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v psihiatriji se pridružujeta pozivu Mednarodne zveze za preprečevanje samomora, da ob svetovnem dnevu 10. septembra s prižigom svečke na svojem oknu ob 20. uri izrazimo podporo preprečevanju samomora ter v spomin umrlim zaradi samomora in kot upanje za njihove svojce.   

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem