K. Ž. | 7. 11. 2024, 22:10
Pomanjkanje učiteljev tako hudo, da kader iščejo že kar na Zavodu za zaposlovanje
Namesto usposobljenih učiteljev otroke poučujejo študentje, ki še nimajo potrebnega znanja. Se bliža razkroj šolstva?
V Sloveniji lahko trenutno opazujemo kronično pomanjkanje učiteljev. Vsakodnevno se srečujemo s poročanjem, da na številnih šolah manjkajo učitelji. Slednje nato nadomestijo tudi študentje, ki še nimajo vsega znanja za poučevanje. Kot so poročali v oddaji Tarča, ravnatelji sami iščejo kadre, za učitelja tehnike na primer najamejo inženirja lesarstva. Na razpise se ne javlja nihče, matematiko in slovenščino poučujejo študenti, za pomoč prosijo upokojene učitelje. Gre šolstvo po poteh razkroja javnega zdravstva?
Kot so za oddajo pojasnili številni ravnatelji osnovnih šol, je stanje na kadrovskem področju dramatično. Pomanjkanje usposobljenih delavcev jih namreč nato pahne v obupane ukrepe, kot so klicanje upokojenih sodelavcev in zaposlovanje študentov, ki študirajo v drugi smeri.
Na ljubljanski Osnovni šoli Danile Kumar tehniko učita arhitektka in upokojena učiteljica. Zaposlena sta pravnik in filozof, matematiko in slovenščino pa poučuje študent, tudi ravnateljica je nekaj časa hodila v razred.
Težava pa seveda izvira v denarju. Učitelj na začetku kariere ima namreč 1117 evrov neto plače, po novem plačnem sistemu pa naj bi se mu plača do leta 2028 zvišala na 1386 evrov. A nizka plača ni edini razlog, zaradi česar poklic ni privlačen. Številni učitelji so namreč izpostavili odnos učencev do učiteljev ter odnos staršev do učiteljev. Kot je pojasnila upokojena učiteljica, se v teh časih prav vsak lahko pritoži in tako učiteljem prevzeme avtonomnost in avtoriteto.
Težava je prišla tako daleč, da je ravnatelj Osnovne šole Prevole po dveh neuspešno zaključenih razpisih na spletnih straneh Zavoda za zaposlovanje pregledal profile iskalcev zaposlitev ter med njimi našel dva sorodna kandidata. Oba je povabil na razgovor in jima ponudil službo, odzvala se je inženirka lesarstva, ki je sprejela službo. Tako so le začasno rešili težavo, saj je novo zaposlena dejala, da bi zaradi plače takoj zamenjala službo, v kolikor bi se ji ta ponudila.
V nadaljevanju so v oddaji še izpostavili, da se je tako imenovana permisivna vzgoja zasidrala v učilnice, pri čemer je začelo veljati načelo, da si morajo učitelji avtoriteto zaslužiti. Ravno zaradi tega prihaja do trenj med učenci in učitelji, saj imajo slednji zvezane roke pri ukrepih.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah