10. 9. 2024, 13:15 | Vir: STA
Pozor, Mariborčani! Prihajajo velike spremembe
Evropski teden mobilnosti v Mariboru se približuje.
Mestna občina Maribor se tudi letos pridružuje projektu Evropski teden mobilnosti, v okviru katerega pripravlja vrsto dogodkov s ciljem spreminjanja potovalnih navad občank in občanov. "V 22 letih se je tudi na osnovi te vseevropske pobude Maribor zelo spremenil," je na današnji predstavitvi programa ocenil podžupan Samo Peter Medved.
"Mariborčani so postopoma začeli sprejemati spremembe in jih tudi večinoma dojemajo kot nekaj pozitivnega, čeprav so spremembe vedno težke," je povedal.
Dogodki v okviru letošnjega Evropskega tedna mobilnosti bodo potekali od 15. do 22. septembra. "Letošnje sporočilo je skupni javni prostor, ki opozarja na potrebo po njegovi enakovredni rabi. Kakovostno oblikovan javni prostor namreč vnaša v vsako skupnost številne koristi," je povedala koordinatorka projekta Saša Bricman Rantuša.
Skladno s sporočilom bodo tudi letos uvedli zapore za motorni promet na nekaterih cestiščih in ta preuredili v privlačne javne prostore. Dogajanje se bo pričelo v nedeljo dopoldne z dogodkom Fit Maribor na Glavnem mostu, kjer bodo cestišče namenili športno-rekreativnemu dogodku pod okriljem Športne zveze Maribor. V naslednjih dneh bodo zaprli za promet del Smetanove ulice in na njej priredili vrsto osveščevalnih dogodkov, med drugim tehnične dneve za osnovno- in srednješolce na temo prometnih tehnologij, obeležitev 30-letnice študijskega programa prometnega inženirstva in koncerte.
Pri Domu Danice Vogrinec bo medgeneracijsko srečanje, ponovno bodo dogodki tudi na Trgu Leona Štuklja, med drugim za promocijo uporabe kolesa za pot v šolo in predstavitev mobilnosti invalidov. Mariborska kolesarska mreža in Zavod PIP ponovno prirejata Kolesarski zajtrk, Regionalna razvojna agencija (RRA) Podravje - Maribor kolesarjenje po Dravski kolesarski poti in Športna zveza Maribor parado rolanja, skejtanja in kolesarjenja ZZrolano mesto.
V tednu mobilnosti odpirajo dve novi Mbajk postaji, do 22. septembra bo še brezplačna uporaba nove avtobusne linije G5 Rotovž, ki vozi skozi peš cono in je popolnoma elektrificirana. Statistike po besedah podžupana že kažejo naraščanje uporabe mestnih avtobusov, pozitivno sprejet, še posebej pri pešcih, kolesarjih in voznikih avtobusov, naj bi bil tudi nov prometni režim na Glavnem mostu.
Nov sistem avtobusnih linij, katerega uvedbo so sprva načrtovali za začetek šolskega leta, bo stopil v veljavo 3. januarja. Po besedah Medveda so v dolgoročnem načrtu med drugim tudi uvedba enotne vozovnice za javni potniški promet ter ukrepi za povečanje izkoriščenosti železniških prog proti Avstriji in Koroški.
Med hitreje uresničenimi ukrepi je postavitev LDC-prikazovalnika v avli občinske stavbe, ki bo prikazoval prihode avtobusov v bližini, da bi tako spodbudili uporabo javnega prevoza za zaposlene in stranke občine in upravne enote.
Glede ohranjanja omejitve motornega prometa na Glavnem mostu, ki so jo poskusno uvedli avgusta, na občini še niso sprejeli končne odločitve. Podžupan je povedal, da je bil prvi preizkus novega režima začetek šole prejšnji teden in prvi deževni dan ta teden, ko niso zaznali večjih težav v pretočnosti prometa v mestu. Pozitivni učinki so po njegovih besedah tudi na prometno stanje v okolici Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, kjer so bili prej pogosti prometni zastoji. Odločitev, kako naprej, bodo sprejeli po koncu tedna mobilnosti, osebno pa meni, da bi bilo dobro, da preizkusijo zaporo še ob začetku študijskega leta oktobra.
Podžupan tudi upa na čimprejšnji začetek gradnje zahodne obvoznice, kjer je bilo že izdano gradbeno dovoljenje za prvi odsek. "Že nekaj časa čakamo tudi na sprejetje državnega prostorskega načrta, ki se je zamaknilo za kako leto, čakamo tudi odgovor glede mestnega predora," je povedal.
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino