Na podkast Gabrove so se že odzvali v slovenskem onkološkem društvu za moške.
Tina Gaber, partnerka premierja vlade Roberta Goloba, je nedavno napovedala, da bo zopet obudila svoj podkast, v katerem naj bi kot sociologinja "brskala po aktualnih tematikah" in gostila "atraktivne sogovornike". Prva epizoda, v kateri je gostila prehranskega strokovnjaka dr. Boštjana Jakšeta, je res dvignila veliko prahu, a ne iz pravih razlogov.
Gabrova je v njem namreč posredno kritizirala državne programe osveščanja o raku, ko je trdila, da "nikjer ni jumbo plakatov, kako se izogniti raku". Z Jakšetom sta prišla tudi do ugotovitve, da se v Sloveniji ukvarjamo le s krajšanjem čakalnih vrst, nihče pa se ukvarja s tem, da bi bilo bolnikov čim manj.
Morda vas zanima tudi:
Glede pomanjkanja osveščanja o raku to seveda ne drži: V Sloveniji imamo kar tri presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, Zora, ki odkriva predrakave spremembe materničnega vratu, Dora za zgodnje odkrivanje raka dojk in Svit, namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki.
Vsi omenjeni se z ozaveščanjem državljanov trudijo skozi celotno leto, poleg tega pa je, poroča 24ur, nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) letos začel tudi pilotni projekt presejanja in zdravljenja okužbe z bakterijo Helicobacter pylori, ki je namenjen preprečevanju raka želodca.
Na podkast so se tako že odzvali v onkološkem društvu za moške OnkoMan, kjer so Tini Gaber sporočili, da se društva bolnikov obolelih z rakom in tudi druga večja podjetja, ki delujejo na področju zdravstva, z ozaveščanjem predvsem o simptomih bolezni zelo trudijo po različnih komunikacijskih kanalih tekom celega leta.
Strokovnjak za Herbalife?
Toda očitno nepoznavanje državnih presejalnih programov ni edino, s čimer je Tina Gaber v omenjenem podkastu pihnila mimo. Mnoge je zmotila tudi izbira sogovornika: čemu se o zdravi prehrani in preprečevanju bolezni pogovarjati s strokovnjakom, ki naj bi bil vidnejši promotor podjetja Herbalife?
Na to je na družbenih omrežjih denimo opozorila novinarka Dela Anja Intihar, ki je zapisala: "V podkastu je gdč. Gaber problematizirala pomanjkanje ozaveščanja o raku. V podkastu, v katerem se je pogovarjala s simpatizerjem in promotorjem podjetja Herbalife, ki je pred leti plačalo več sto milijonov odškodnine zaradi zavajanja in spornih poslovnih praks. O zdravju in prehrani se je pogovarjala s človekom, povezanim, še enkrat, s podjetjem Herbalife. Ta človek je bil, mimogrede, do 30. maja letos tudi član Strateškega sveta za prehrano."
O Jakšetu so pred časom že pisali tudi na portalu Preiskovalno.si. Jakše naj bi po njihovih informacijah doktoriral s področja rastlinske prehrane, obenem pa pospešuje uporabo prehranskih dodatkov multinacionalke v prehrani. Čeprav naj bi trdil, da s Herbalife ne sodeluje več, so novinarji Preiskovalnega še decembra lani v zasebni skupini na facebooku zasledili njegovo objavo o poveličevanju in zdravstveni dobrobiti teh izdelkov.
Po besedah kardiologa Zlatka Frasa naj bi bilo Jakšetovo članstvo v Strateškem svetu za prehrano hud konflikt interesov in "res sporno tudi za predsednika vlade".
Nove uporabnike Herbalife pridobiva s pomočjo delavnic zdrave hrane, kjer ponujajo svoje izdelke. Za beljakovinske napitke, ki nadomeščajo enega ali dva dnevna obroka, ter dodatke vlaknin, energijskega čaja in vitaminskih tablet je denimo treba odšteti od sto evrov mesečno.
Podjetje, ki računa predvsem na naivneže, ki želijo čudežno izgubiti kilograme, že od začetka delovanja dviguje prah tako na področju prodaje kot zdravstvenih tveganj pri uporabi njihovih izdelkov. Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC), ki ščiti potrošnike pred goljufijami, je od multinacionalke leta 2016 izterjala 180 milijonov evrov zaradi zavajanja potrošnikov pri preprodaji izdelkov v slogu piramidne sheme, še poroča Preiskovalno.si.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec