N. V. | 20. 11. 2024, 16:22
Slovenka sprožila tožbo proti državni ustanovi: na zaposlitvenem razgovoru so ji zastavili neprimerna vprašanja
Na zaposlitvenem razgovoru je kandidatka doživela nekaj, kar bo marsikoga pustilo brez besed.
Iz urada zagovornika načela enakosti so sporočili, da bodo brezplačno zastopali kandidatko za službo v državni ustanovi, ki so jo na zaposlitvenem razgovoru vprašali tudi, ali ima družino in otroke. Zaradi tega, ker ima otroke, je bila na zaposlitvenem razgovoru obravnavana slabše v primerjavi z drugimi kandidati. Odločila se je za tožbo zaradi diskriminatorne obravnave.
Zahteva po podatkih o družinskem oziroma zakonskem stanu je zakonsko prepovedana
Zagovornik Miha Lobnik je v predhodnem postopku ugotavljanja diskriminacije potrdil, da sta uslužbenki državne ustanove kandidatki na razgovoru postavili vprašanje o njenem družinskem življenju, kar je zakonsko prepovedano in pomeni diskriminacijo na podlagi osebnih okoliščin starševstva in družinskega stanja. Zakon v zaposlitvenih postopkih namreč izrecno prepoveduje zahtevo po podatkih o družinskem oziroma zakonskemu stanu, nosečnosti, načrtovanju družine oziroma druge podatke, če niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem.
"Direktorica ustanove in druga uslužbenka sta ji postavili vprašanje o družini in otrocih. Kandidatka je odgovorila, da so to nelagodna vprašanja in da zmore opravljati delo, za katerega se je prijavila na razpis. Direktorica pa je kljub temu vprašanje ponovila," opisuje Lobnik. Ugotovil je, da je bila kandidatka za službo na zaposlitvenem razgovoru obravnavana slabše v primerjavi z drugimi kandidati zaradi njenih osebnih okoliščin starševstva in družinskega stanja.
Direktorica in uslužbenka sta dejanje priznali, češ da vprašanja o družinskem statusu kandidatke nista postavili za preverjanje izpolnjevanja pogojev za zaposlitev. "To pa pomeni, da sta ga postavili neupravičeno, saj ni bilo v neposredni zvezi z delovnim razmerjem," pojasnjuje zagovornik načela enakosti.
"Predvsem mlade ženske na razgovorih za službo še vedno prejemajo tudi vprašanja o načrtovanju družine, čeprav je to zakonsko izrecno prepovedano," se zaveda Lobnik, čeprav so statistični rezultati precej manj zgovorni. Zagovornik je doslej diskriminacijo ugotovil v dveh takšnih primerih – obakrat sta bili žrtev ženski, oba primera sta iz javnega sektorja.
Diskriminacija na delu
Če ste ali ste bili žrtev takšne diskriminacije, jo lahko prijavite zagovorniku načela enakosti ali Inšpektoratu za delo.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču