12. 12. 2024, 12:28 | Vir: STA
Janša ponovno na celjskem sodišču o spornih poslih: protestniki so mu znova stopili v bran (FOTO)
Izvedenka urbanistike na sojenju v zadevi Trenta ni izključila možnosti obnove objektov.
Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem izvedenke urbanistične stroke Lidije Dragišič nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. V nasprotju z gradbenima izvedencema prejšnji teden ni izključila možnosti obnove ali nadomestne gradnje propadajočih kmečkih objektov.
Kot je sodnemu senatu pod vodstvom sodnice Cvetke Posilovič povedala izvedenka, se strinja z mnenjem izvedencev gradbene stroke, da gre za zelo zahtevno lokacijo, ki se poleg tega nahaja na zavarovanem območju Triglavskega narodnega parka (TNP), ne more pa zatrditi, da bi se obnove propadajočih objektov bilo povsem nemogoče lotiti.
Ob tem je sicer na vprašanje specializiranega državnega tožilca Boštjana Valenčiča pojasnila, da bi bilo kaj takega mogoče le ob pridobitvi številnih soglasij, vsekakor pa le za namen, kakršnemu so objekti služili v preteklosti, torej kmetijski dejavnosti, nikakor pa turistični.
"Tudi kmetijsko dejavnost v preteklosti bi bilo treba dokazovati," je dodala Dragišič, ki sicer v tem, da bi lahko bil en objekt tudi stanovanjski, ne vidi posebnih težav, saj so v času, iz katerega izvirajo propadajoči objekti, zagotovo nosilci kmetijske dejavnosti tam tudi živeli.
Čeprav bi dodatno težavo predstavljalo dejstvo, da je dostop do zemljišča mogoč le peš preko brvi čez Sočo, tudi v tem ne vidi nepremagljive ovire, saj bi lahko parkirišča ob ureditvi služnosti uporabljali na drugi strani reke.
Na vprašanje tožilca Valenčiča, ali vse omenjene ovire na vrednost nepremičnin vplivajo pozitivno ali negativno, se ni želela opredeliti, saj da to ne sodi v njeno stroko, gotovo pa ima po njenem mnenju večjo vrednost obnovljen objekt, ki predstavlja neko kulturno dediščino, kot pa ruševine.
Janšev zagovornik Franci Matoz je spomnil na besede priče - nekdanjega direktorja Imosa Jožeta Novaka, danes ministra za naravne vire in prostor, ki je govoril o tem, da so razmišljali o kletnih prostorih in dveh etažah, ki bi jih lahko naredili v sklopu obstoječih gabaritov, a se izvedenka do tega ni mogla opredeliti.
Ko jo je tožilec Luka Moljk povprašal o trajanju postopkov pridobivanja vseh soglasij in verjetnosti, da bi bil investitor na koncu uspešen, je Dragišič povedala, da postopki lahko trajajo tudi leto dni, da bi se na koncu izteklo v prid investitorja, pa ni mogla stoodstotno zagotoviti.
Specializirano državno tožilstvo (SDT) nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe na škodo podjetja Imos, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Janša je namreč pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila preko navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem v Trenti, ki naj bi ga po mnenju SDT precej preplačala.
Pred sodno stavbo se je medtem v podporo Janši znova zbrala množica protestnikov, ki naj bi opoldne izrazili nezadovoljstvo nad po njihovem mnenju skorumpiranim slovenskim sodstvom.