28. 4. 2022, 15:50 | Vir: STA

Tri slovenska mesta v skupni zavezi: izbrana izmed več kot 360 prijavljenimi v Evropi

Profimedia

Kot so sporočili iz Bruslja, so izbrana mesta postala del pomembnega sodelovanja v pionirskem projektu, ki bo s svojim vzorom v prihodnjih letih pomagal tudi drugim krajem po Evropi.

Evropska komisija je razglasila 100 mest, ki bodo sodelovala v misiji podnebno nevtralna in pametna mesta do leta 2030. Komisija je med osmimi prijavljenimi mesti v Sloveniji izbrala Ljubljano, Kranj in Velenje. 

Na poziv so se sicer iz Slovenije prijavili še Ajdovščina, Izola, Maribor, Nova Gorica in Ormož.

Izbrana mesta se nahajajo v 27 članicah EU, dodatno pa je komisija izbrala še 12 mest v državah, povezanih s projektom EU za raziskave in inovacije Obzorje Evropa.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Visit Ljubljana (@visitljubljana)

Kot so sporočili v Bruslju, v urbanih območjih živi 75 odstotkov prebivalcev EU, na svetovni ravni pa urbana območja porabijo 65 odstotkov svetovne energije in povzročijo več kot 70 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida. Prepričani so, da je zato pomembno sodelovanje pionirskih mest, ki bodo pozneje lahko pomagala tudi drugim, da bodo do leta 2050 postala podnebno nevtralna.

"Zeleni prehod trenutno preplavlja vso Evropo, ampak vedno obstaja potreba po pionirjih, ki si postavljajo še višje cilje. Ta mesta nam kažejo pot v bolj zdravo prihodnost. Pri tem jih bomo podpirali," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Thierry Monase/STA

S pomočjo programa Obzorje Evropa bo za projekt v obdobju 2022/23 namenjenih 360 milijonov evrov.

Sodelujoča mesta bodo deležna predvsem podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, možnosti povezovanja, izmenjave dobrih praks, visoke prepoznavnosti in s tem povezane atraktivnosti za investicije in gospodarsko dejavnost.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Visit Kranj (@visitkranj)

Ukrepi preobrazbe za doseganje podnebne nevtralnosti segajo od zmanjševanja števila avtomobilov na fosilni pogon in povečevanja števila avtomobilov na alternativna goriva do povečanja števila javnih prevoznih sredstev v mestu, ozelenitve javnih streh, priključevanja vseh javnih stavb na toplovod, proizvodnje električne energije s postavitvijo fotovoltaičnih elektrarn na javne strehe in souporabe avtomobilov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Romanamaj (@romanamaj)

V naslednjem koraku bodo mesta podpisala individualno prilagojeno pogodbo, da do leta 2030 postanejo podnebno nevtralna. Na komisiji so dodali še, da bodo zaradi velikega zanimanja, na poziv se je odzvalo 377 mest, podporo nudili tudi tistim, ki niso bila izbrana.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču