Po današnjem burnem dogajanju v Beli hiši podporo Ukrajini izrazila tudi Slovenija

28. 2. 2025, 22:53 | Vir: STA
Deli
Po današnjem burnem dogajanju v Beli hiši podporo Ukrajini izrazila tudi Slovenija (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Oglasili so se predsednica Nataša Pirc Musar, premier Robert Golob in zunanja ministrica Tanja Fajon.

Podporo Ukrajini po sporu med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom v Beli hiši je danes izrazila tudi Slovenija. Predsednica Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob sta poudarila, da je v vojni agresor Rusija. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa se je zavzela za pravičen in trajen mir v Ukrajini.

Natasa Pirc Musar
Igor Kupljenik /Bobo

"Ukrajina se ne bori samo zase, ampak za varnost cele Evrope"

"Slovenija zagovarja načela in spoštovanje mednarodnega prava in mednarodnih odnosov. To, čemur smo bili danes priča v Ovalni pisarni, spodkopava te vrednote in temelje diplomacije. Trdno podpiramo suverenost Ukrajine," je na družbenem omrežju X zapisala predsednica republike.

"Nujno je negovati in varovati demokratične ideale ter zagotavljati, da se odražajo v naših dejanjih in odnosih na svetovnem prizorišču. Čas je, da Evropa prevzame vodstvo na poti k miru v Ukrajini. S spoštovanjem mednarodnega prava, Ustanovne listine ZN, poštenosti in predvsem ... spodobnosti," je dodala.

Presenetilo jo je, kako se prha njen mož: “Se ne umiješ niti pod pazduho?”

"Naj se danes spomnimo: Rusija je agresor in Ukrajina je tarča napadov. Ukrajina se ne bori samo zase, ampak za varnost cele Evrope. Nadaljevali bomo s pomočjo in podporo Ukrajini vse dokler ne bo dosežen pravičen in trajen mir," je sporočil Golob.

Volodimir Zelenski, Donald Trump
Profimedia

Podporo Ukrajini izrazila tudi Tanja Fajon

Tudi zunanja ministrica je izrazila nadaljnjo podporo Slovenije Ukrajini. "Ne želimo uničenega mednarodnega reda, želimo svet, ki temelji na pravilih. Ne želimo agresije, želimo mir. Pravičnega in trajnega," je dodala v zapisu na družbenem omrežju X.

Trump je v Beli hiši danes sprejel Zelenskega. Srečanje se je po uvodnih besedah sprevrglo v prepir. Trump in podpredsednik ZDA JD Vance sta Zelenskemu očitala, da ni spoštljiv, ko je ta trdil, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu ne gre zaupati. Trump je pred kamerami okaral Zelenskega in mu očital, da ogroža življenja milijonov ljudi in da izziva tretjo svetovno vojno. Zelenski je na to odvrnil, da želi mir, ampak z jamstvi.

Po prepiru sta predsednika, ki tako kljub prvotnim napovedim nista podpisala dogovora o dostopu ZDA do ukrajinskih naravnih virov, zaključila srečanje, Zelenski pa je zapustil Belo hišo. Trump mu je sporočil, naj se vrne, ko bo pripravljen na mir.

Volodimir Zelenski po prepiru zapustil Belo hišo: Donald Trump prepričan, da ukrajinski predsednik ne spoštuje ZDA

Novo na Metroplay: Ajdan Pajntar o organizaciji porok, ljubezni do cvetja in dekoraciji dogodkov