L. PA. | 4. 10. 2024, 20:00
"Moj fotr tepe mojo mami, največkrat, ko sta oba pijana": projekt, ki opozarja na pretresljive stiske mladostnikov
Polovica vseh duševnih težav se začne že pred 15. letom starosti, 75 % vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta.
Pri dobrodelni fundaciji Unicef Slovenija so zasnovali pretresljiv projekt Stiske iz omaric, ki razkriva zgodbe o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v Sloveniji. Simbolično so jih skrili v šolske omarice – tja, kamor otroci in mladostniki velikokrat skrijejo stvari, za katere ne želijo, da bi jih kdo videl.
Tako lahko ob obisku njihove spletne strani klikate na izbrane omarice, pri tem pa vsaka razkrije posamezno otroško stisko.
Te zares zarežejo v srce. "Moj fotr tepe mojo mami, največkrat, kot sta oba pijana," piše otrok alkoholikov, ki ob posebno hudih situacijah beži od doma. Najstniku z aspergerjevim sindromom sošolci govorijo, naj se ubije.
"Tako zelo sem osamljen, želim si, da bi mi kdo pokazal, kako naj se obnašam, da me bodo ljudje imeli radi", pravi mladostnik, ki zelo težko navezuje prijateljstva. Najstnico nadlegujejo starejša dekleta, pišejo njeno ime po stenah in jo žalijo. Pa še in še.
Vse več anksioznosti, depresije, motenj hranjenja in poskusov samomora
Zgodbe o stiskah so resnične stiske otrok in mladostnikov, ki so jih povedali oni sami ali njihovi šolski strokovni delavci, psihologi, terapevti.
Namen projekta je ozaveščanje o pomenu duševnega zdravja otrok in mladostnikov, hkrati pa spodbuda staršem in drugim odraslim, da prek pogovora z otroki aktivno pripomorejo k lajšanju in odpravljanju duševnih stisk. Včasih je namreč dovolj že vprašanje: "Kako se počutiš?"
Morda vas zanima tudi:
- Pogovor z izvršnim direktorjem Unicefa Slovenija
- Osupljiva številka otrok, ki so lačni in brez prihodnosti
Med otroki in mladostniki v Sloveniji strokovnjaki zaznavajo vse več anksioznosti, depresije, motenj hranjenja in poskusov samomora. Glavno zdravilo za lajšanje duševnih stisk pa je pogovor. A žal se, je pokazala raziskava Unicefa Slovenija, mladostniki in otroci pogovoru o stiskah izogibajo in težave v večini primerov rešujejo sami.
Iniciativa Stiske iz omaric, ki jo bo med 9. in 11. oktobrom spremljala tudi gverilska izpostavitev na Trgu republike z 90 zgodbami o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v Sloveniji, želi tako odrasle in otroke spodbuditi k pogovoru o duševnih stiskah.
Pogovor o tem je toliko pomembnejši, ker se, še pravijo, polovica vseh duševnih težav začne že pred 15. letom starosti, 75 % vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah