Z današnjim dnem smo se poslovili od zimskega obdobja (a spali eno uro manj)

30. 3. 2025, 10:01 | Vir: STA
Deli
Z današnjim dnem smo se poslovili od zimskega obdobja (a spali eno uro manj) (foto: Profimedia)
Profimedia

S premikanjem ure so po drugi svetovni vojni prvi začeli Avstrijci in Nemci.

Z današnjim premikom urinih kazalcev z druge na tretjo uro smo prešli na poletni čas in se poslovili od zimskega obdobja. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj.

evropski parlament
Profimedia/fotomontaža

Evropska komisija predlagala ukinitev premikanja ure

Prvi premik ure so sicer izvedli v Avstriji in Nemčiji po 2. svetovni vojni, pripomogel pa naj bi pri zmanjšanju porabe energentov in boljšem izkoristku svetlega dela dneva. Zaradi ukrepa naj bi bilo manj prometnih nesreč in kriminala, pa tudi gospodarstvo naj bi čutilo pozitivne učinke. Ukrep ima nemalo nasprotnikov, ki menijo, da premikanje kazalcev negativno vpliva na zdravje ljudi.

Evropska komisija je leta 2019 sicer predlagala ukinitev premikanja ure že z letom 2021, odločitev o tem, kateri čas bodo uveljavile, pa prepustila državam članicam.

premik ure ura kazalci
Profimedia

Marsikje urinih kazalcev ne prestavljajo

Leta 2018 pa je predlog sprožilo tudi javno posvetovanje na ravni EU, v katerem je sodelovalo 4,6 milijona evropskih državljanov. Kar 84 odstotkov udeležencev je ukinitev premikanja ure podprlo. Tudi slovenska vlada je predlog podprla novembra 2018. Glede na to, da je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026, bomo uro premikali vsaj še do takrat.

Fenomen Thompson: kako je simpatizerju ustaštva uspelo razprodati hipodrom

Marsikje po svetu ne prestavljajo urinih kazalcev, pa tudi tam, kjer jih, tega ne storijo nujno na isti dan.

Prepoznate simpatično dekle na fotografiji? Danes jo pozna vsa Slovenija