K. Ž. | 17. 5. 2024, 14:00

Ste vedeli, zakaj ta funkcija na Urbanomatu ne naredi tega, kar bi morala?

Žiga Živulovič jr. / BOBO

Številni uporabniki Urbanomatov se sprašujejo, zakaj je na voljo možnost za ne tiskanje potrdila o polnjenju, če ta vseeno tiska.

Urbanomati veljajo za priročen pripomoček, na katerem hitro in učinkovito napolnimo svoje Urbane. A kot so nas opozorili številni bralci, je na Urbanomatu ena tipka, ki pa ne naredi tega, kar bi morala. Gre namreč za možnost, da se potrdilo ne tiska, kadar napolnimo Urbano. Kljub prepričanju številnih, da gre za zmoto ali napako v sistemu, pa na LPP trdijo, da je to namerno tako.

M.P.

"Da se potrdilo natisne kljub možnosti izbire 'ne tiskaj', je posledica zakonskih zahtev, ki v določenih primerih narekujejo obvezno tiskanje računa. Takšna ureditev zagotavlja, da so vse transakcije izvedene v skladu z veljavno zakonodajo," so sporočili z LPP.

81. člen (obveznost izdajanja računov) Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) namreč predvideva, da mora vsak davčni zavezanec zagotoviti, da sam, prejemnik ali tretja oseba v njegovem imenu in za njegov račun izda račun za dobave blaga ali storitev, ki jih je opravil drugemu davčnemu zavezanci ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec, za vsako predplačilo za storitve, ki ga prejme od drugega davčnega zavezanca ali pravne osebe, ki ni davčni zavezanec, preden so storitve dokončane, ter drugo.

"V primerih, ko izdajanje računa ni zakonsko zahtevano, sistem upošteva uporabnikovo izbiro (ne tiskaj), s čimer se zmanjša nepotrebno tiskanje in s tem povezani odpadki," so še povedali na LPP.

Mesečno se tako za tiskanje računov porabi približno 252 kolutov papirja, letno pa 3024, pri čemer je vsak kolut dolg 90 metrov. "Zavedamo se pomena zmanjševanja vpliva na okolje in smo zavezani k upoštevanju okoljskih smernic v okviru naših operativnih možnosti," so še zatrdili.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj