Še zadnjič smo brezskrbno okrasili hišo z lučkami: po novem bo v Sloveniji obvezno ugašanje razsvetljave ponoči (ne igrajte se, lahko vas doleti mastna kazen)

20. 1. 2025, 13:20 | N. V.
Deli

Nova uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, uvaja strožje omejitve osvetljevanja okolice in stavb v nočnem času. 

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, v kateri so predvidene precej strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe.

Po novem bo obvezno ugašanje razsvetljave v poznem nočnem času – po 24:00Razsvetljavo fasad zunaj mestnih središč bo treba izklopiti ob 22:00. "Razsvetljava fasade je razsvetljava, ki namerno osvetli zunanjo površino stavbe ali objekta v dekorativne namene. Če so na stavbo nameščene svetilke, ki služijo osvetljevanju površin okoli stavbe, na način, da osvetljujejo tudi fasado stavbe, in so takšne svetilke nameščene na višini 5 metrov in več, se za potrebe te uredbe takšne svetilke tudi štejejo za razsvetljavo fasade," je pojasnjeno v uredbi. Tako bo tudi novoletna razsvetljava stanovanjskih stavb morala biti v poznem nočnem času izklopljena.

lučke razsvetljava osvetljevanje

Po novem bo obvezno ugašanje razsvetljave v poznem nočnem času.

Profimedia

Osvetlitev javnih površin

Uredba, ki bo v javni obravnavi do 14. februarja, prinaša tudi omejitve glede osvetljevanja cest in javnih površin izven naselij, omejuje pa tudi osvetlitev parkirišč, fasad in okolice. Ne glede na omejitve pa naj bi bila povsod dovoljena razsvetljava, ki se prižiga s senzorji, torej le takrat, ko je resnično potrebna.

Spletne uporabnike navdušili prizori na zaledenelih jezerih

"Namen uredbe je zaščita okolja pred škodljivimi vplivi svetlobnega onesnaženja, in sicer iz vidika varstva biodiverzitete, zdravja ljudi in naravne krajine. Svetloba ponoči namreč vpliva na bioritem ljudi, živali in rastlin, tako da spreminja in povzroča motnje spanja, prehranjevanja in razmnoževanja. Zaradi tega je nujno omejiti vplive svetlobe ponoči, tako javne razsvetljave cest, ki je sicer nujna za zagotavljanje prometne varnosti, kot tudi razsvetljave nestanovanjskih objektov, vključno s parkirišči, zunanjimi delovnimi površinami in dekorativno razsvetljavo fasad in okolice," so na ministrstvu zapisali v uredbo.

Tudi oglasni panoji ponoči ne bodo več svetili

Uredba prinaša nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje. Objekte za oglaševanje bo po novem dovoljeno osvetljevati samo iz njihove notranjosti, ugašati pa jih bo treba ob 22:00 – oziroma ob 24:00, če so v mestnih središčih.

Izjema bodo le objekti za oglaševanje dejavnosti, ki je odprta za javnost v tem času, kot na primer bencinski servisi ob avtocesti in podobno. Ti bodo lahko osvetljeni celo noč – tudi zunaj naselij.

Globe

Nadzor nad spoštovanjem določil uredbe bo opravljal okoljski inšpektorat. Globe za kršitve pa bodo lahko precej visoke. Z globo od 4000 do 40 tisoč evrov se za prekršek kaznuje upravljavec razsvetljave, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik. Z globo od 1200 do 4100 evrov se za prekršek lahko kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika. Kaznovane pa bodo lahko tudi fizične osebe: z globo od 40 do 1200 evrov, če bodo za zunanjo razsvetljavo uporabljali svetilke, ki svetijo nad vodoravnico, in njihova podobna barvna temperatura ne presega 2700 kelvinov (K).

Gorenjski lovci opozarjajo: "Ta žival je preplavila območje in povzroča drastične spremembe v okolju"

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih