Zaradi navala bolnikov na urgenco so ta konec tedna prvič aktivirali načrt za množične nesreče, to pa pomeni ...
V zadnjih tednih se zdi, da je polovica Slovenije na bolniški. Respiratorne okužbe so prizadele skoraj vsako družino, pisarno ali prijateljski krog, vsenaokoli ljudje kihajo, smrkajo, kašljajo in se pritožujejo nad bolečim grlom.
Službene urnike podirajo bolniške odsotnosti, številni dogodki in srečanja so odpovedani, trgovine in ulice pa so precej manj živahne kot običajno. A najbolj na udaru so zdravstvene ustanove, ki pokajo po šivih. Po poročanju Dnevnika so na nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana minuli konec tedna sprožili načrt za množične nesreče, saj je bil naval na urgenco tako velik, da ga z razpoložljivimi zdravniki skoraj niso mogli obvladati.
Po njihovih besedah je bila od 212 bolnikov, kolikor so jih sprejeli v štiriindvajsetih urah, nujna za obravnavo le tretjina, dve tretjini obiskovalcev pa bi pomoč lahko najprej poiskali doma ali pri osebnem zdravniku.
Zato so pri Zdravstvenem domu Ljubljana zdaj izdali obvestilo, naj gredjo ljudje na urgenco le v primeru nujnih stanj, ko je zaradi bolezni ali poškodbe neposredno ogroženo življenje. Če stanja ob obisku ne bodo nujna, bo obisk samoplačniški. V to skupino so zajeta tudi virusna obolenja, ki ne spadajo pod nujna stanja.
Morda vas zanima tudi:
Namesto urgence počitek in tekočine
Kaj naj torej namesto tega stori bolnik, ki zunaj delovnega časa svojega osebnega zdravnika (ali pa po možnosti zdravnika sploh nima) trpi zaradi bolečega grla, povišane temperature in hudih bolečin v pljučih?
V Zdravstvenem domu Ljubljana svetujejo počitek, pitje zadostne količine tekočin, zniževanje povišane telesne temperature, izogibanje stikom z drugimi osebami oziroma vzdrževanje medosebne razdalje (vsaj 1,5 m) ter uporabo obraznih mask.
"Pri teh obolenjih obisk zdravnika večinoma ni potreben, razen če vročina z drugimi znaki traja do 5 dni," pravijo.
Kronični bolniki, ki bi se jim bolezen v primeru dodatnega virusnega obolenja lahko poslabšala, pa naj pokličejo oziroma obiščejo izbranega osebnega zdravnika, v primeru njegove odsotnosti nadomestnega zdravnika oziroma pomoč poiščejo v dodatnih ambulantah družinske medicine (nekdanje ambulante za neopredeljene zavarovane osebe).
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec