Predstavniki koalicijskih strank Svobode, SD in Levice so ob obravnavi predloga opozicije za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič stopili v bran predsednici. V Svobodi in Levici so to potezo SDS označili za norčijo in cirkus, v SD pa so izpostavili, da za porast nestrpnosti v družbi lahko okrivimo obračune med izvoljenimi funkcionarji.
Poskus razrešitve Klakočar Zupančič je politična burleska, uperjena proti svobodomiselnim ženskam
Poskus razrešitve Klakočar Zupančič z mesta predsednice DZ je namestnik vodje poslanske skupine Svoboda Lenart Žavbi označil za "še eno v nizu političnih burlesk SDS", ki jo vidi kot poskus destabilizacije Svobode, koalicije in predsednice DZ. "Ta današnja norčija skriva pod površjem globoko zgodovinsko kolektivno zafrustriranost nad svobodomiselnimi ženskami, zafrustriranost nad nekom, ki si upa spregovoriti, nad nekom, ki se ne podredi nasilnežem, in nad nekom, ki ne pade pod težo žaljenja," je dejal.
Spisek domnevnih kršitev predsednice DZ je "nevreden kakršnega koli miselnega pretresa", je samo papir, za katerega se je skrila SDS, "da boste lahko zopet na veliko žalili vsepovprek", saj da je to njihov modus operandi.
Klakočar Zupančič je v funkcijo predsednice DZ, ki jo je javnost pred njenim mandatom dojemala kot birokratsko, vnesla "barvo, vonj in okus" ter jo odprla ljudem, kljub temu da se spopada z seksističnimi in mizoginimi opazkami. "Že na ustanovni seji DZ je bila deležna retorične kloake, kar si je zaslužila s tem, da je preprosto obula rdeče čevlje," je izpostavil.
Kriza parlamentarizma in nestrpnost sta posledici političnih obračunov
Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je v predstavitvi stališča poslanske skupine dejal, da parlamentarizem trenutno zaznamuje maščevalnost in merjenje mišic oz. glasovalnih moči, večstrankarska demokracija pa je poenostavljena z delitvami na leve in desne. "Razlogov za to je seveda več, naj bodo to nekonstruktivne opozicije, neizkušeni novi obrazi ali pa za sodelovanje ter kompromise nepripravljene poslanske skupine," je naštel.
Kriza parlamentarizma se po njegovem mnenju širi tudi izven zidov DZ, za porast nestrpnosti v družbi pa lahko med drugim okrivimo "pogoste neokusne in osebne obračune med izvoljenimi funkcionarji na eni in drugi strani, ki nimajo nobenega mesta v profesionalizirani politiki", je dejal. Tako lahko poslanci sami sebi pripišejo oceni negativno, meni. Razrešitve aktualne predsednice DZ v SD ne podpirajo, "ker z njo ljudem ne bomo sposobni ponuditi resne in zrele parlamentarne demokracije", je sklenil.
Problem ni v vodstvu, temveč v tistih, ki ustvarjajo cirkus
Razrešitve prav tako ne bodo podprli v poslanski skupini Levica. "Če pogledamo, kaj pravzaprav očitajo predsednici DZ, ugotovimo, da ti očitki pravzaprav izvirajo iz kršitev, ki jih predsednica ni dovolila," je izpostavil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec. Ob tem je SDS očital, da jim ni mar za poslovnik, zakone, dostojnost in manire v DZ, že 30 let pa gradi svojo politično identiteto na konfliktu in razdoru.
Predsednica DZ je nekonvencionalna, a si zaradi tega še ne zasluži, da jo razrešijo, saj je včasih na nekonvencionalen način sposobna presekati slabe prakse. "V cirkusu ni kriv, da se dogajajo norosti, tisti, ki cirkus vodi, ampak klovni v njem, in mislim, da imamo teh klovnov predvsem v teh klopeh na žalost preveliko," je sklenil.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih