Dolgoletno težavo, ki je povzročila množične zdravstvene težave, je občina končno rešila

10. 4. 2025, 14:04 | Vir: STA
Deli
Dolgoletno težavo, ki je povzročila množične zdravstvene težave, je občina končno rešila (foto: Wikipedia/Alenka Veber)
Wikipedia/Alenka Veber

V občini Loška dolina so rešili velike težave s pomanjkanjem pitne vode, ki so jih imeli v zadnjih letih v sušnem obdobju. Na vodnem zajetju Obrh, ki je bil onesnažen s fekalijami in so ga zato pred leti opustili, so uredili ultrafiltracijo. Zdaj imajo po besedah župana Matjaža Antončiča zadostne vire pitne vode tudi za najhujše čase.

V Loški dolini je imelo pred 14 leti zaradi vode iz vodnega zajetja Obrh, ki je bil glavni vir pitne vode v občini, zdravstvene težave okoli 200 občanov, zato so ta vodni vir opustili. Namesto njega so uredili tri nove vrtine, ki pa v sušnih časih niso zadostovale za vse potrebe. Vodni vir Obrh so se zato odločili obuditi z ultrafiltracijo, za kar je zeleno luč dal tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.

Ultrafiltracija, ki spreminja vse – tudi v kriznih časih

Z ureditvijo ultrafiltracije so po Antončičevih besedah dobili dodaten vir pitne vode, ki jo bo zdaj dovolj tudi v najbolj sušnih obdobjih. "Trenutno potrebe po odjemu pitne vode znašajo sedem litrov na sekundo. Sama ultrafitracija zadostuje za 10 litrov na sekundo, z možnostjo nadgradnje na 15 litrov, hkrati pa iz obstoječih vrtin, če ni suše, dobimo 15 litrov na sekundo. Torej zmogljivosti več kot zadostujejo," je povedal za STA.

Dolgoletno težavo, ki je povzročila množične zdravstvene težave, je občina končno rešila
Profimedia

V občini so sicer v vodooskrbo v zadnjem času vložili 1,1 milijona evrov, od tega po županovih besedah pol milijona v ultrafitracijo ter v prenovo odsekov vodovoda Rožnik in Lož-Podlož. Za vse tri projekte so 927.000 evrov dobili iz načrta za okrevanje in odpornost, ostalo pa so zagotovili sami.

7 stvari, ki jih morate vedeti, ko kupujete jagode

Že več let v občini načrtujejo tudi nadgradnjo čistilne naprave, za priklop na katero čaka 700 prebivalcev naselij Iga vas, Kozarišče, Šmarata in Viševek. V preteklosti je bila težava denar, zdaj pa jim je tega vendarle uspelo pridobiti. Za projekt, vreden 2,6 milijona evrov, so dobili 1,85 milijona iz evropskih kohezijskih sredstev, preostalo bodo zagotovili sami. Dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja so že vložili, dela načrtujejo začeti še letos, je še povedal župan.

Tega ni nihče pričakoval: izredno priljubljena picerija po odmevnem zaprtju znova odpira svoja vrata